Czeskie Karpaty
29.04-03.05.2023
Beskid Śląsko-Morawski, Góry Wsetyńskie i Jaworniki - majówka idealna!
Majówka to doskonały czas na odkrywanie mniej znanych zakątków Czech. Idylliczne krajobrazy za sprawą dziewiczej przyrody i kultury pasterskiej z pewnością urzekną każdego wędrowca, który zawita w strony Wołoszczyzny Morawskiej!
✔ bez nocnych przejazdów, komfortowy autokar
✔ bogaty i urozmaicony program
✔ 5 dni na szlaku, przyjemne trasy, liczne wieże i punkty widokowe
✔ 3 pasma górskie i 3 szczyty Korony Gór Republiki Czeskiej
✔ chodzisz i zwiedzasz na lekko w tempie jakie lubisz
✔ udział w "wołoskim show" z tańcami i muzyką
✔ skywalk z wiszącym mostem, trampoliną i szklaną platformą
✔ wizyta w domu u najsławniejszego psychoanalityka świata
✔ atrakcyjne położenie hotelu
✔ wieczorna integracja przy ognisku
Atrakcje
Moravskoslezské Beskydy (Beskid Śląsko-Morawski), Javorníky (Jaworniki) i Vsetínské Beskydy (Góry Wsetyńskie) to najwyższe pasma Karpat w Republice Czeskiej.
Nocujemy w hotelu położonym w otoczeniu Beskidu nad sztucznym zbiornikiem wodnym Horní Bečva, blisko plaży i punktów widokowych na okolicę.
Wołoszczyzna Morawska (Valašsko) to region w Republice Czeskiej największego zasiedlenia przez Wołochów w XVI w. Wołosami określa się grupę półosiadłych, wolnych pasterzy, posługujących się odrębnym językiem, swobodnie migrujących między państwami na terenie Karpat. Ich przodkowie przybyli z Bałkanów i Rumunii. Część z nich dotarła na północne Morawy, czyli teren nad granicą czesko-słowacką obejmujący Beskid Śląsko-Morawski, Góry Wsetyńskie i Jaworniki.
Skansen Wołoski w Rožnově pod Radhoštěm to najstarszy i jeden z największych skansenów tego typu w Europie Środkowej, otwarty 1925 roku. Dzięki muzeum można zapoznać się z tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Znajdziemy tu dziesiątki wołoskich budynków drewnianych. Możemy spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych. Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie oraz piękny kościół z pobliskiej wioski. W trakcie festynu folklorystycznego kultury wołoskiej odbywającego się w skansenie zostaną zaprezentowane tańce w strojach ludowych przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych.
Příbor i Štramberk to zabytkowe miasteczka na Pogórzu Morawsko-Śląskim (Podbeskydská Pahorkatina). Rodzinny dom Sigmunda Freuda w miasteczku Příbor został udostępniony jako muzeum. Przed budynkiem stoi pamiątkowa ławeczka w formie słynnej kozetki terapeutycznej, na której można się sfotografować. Jaskinia Šipka na zboczach góry Kotouč 511 m była zamieszkana już 32 tys. lat temu przez neandertalczyków. Obok niej znajduje się popularny punkt widokowy na charakterystyczną panoramę miasteczka Štramberk. Wąskimi, brukowanymi uliczkami wejdziemy na Górę Zamkową. Po drodze miniemy drewniane chaty wołoskie. Z gotyckej wieży zamkowej Štramberská Trúba - pozostałości po Zamku Strallenberg, ujrzymy Beskidy i Jesioniki. Z żelaznego mostku widokowego na wapiennej skale Raškův kámen (Kamień Raszki) 492 m będziemy podziwiać widok na góry: Bílá hora (Biała Góra) 557 m, Červené kamen (Czerwony Kamień) 690 m oraz miasteczko Štramberk. 13-metrowa wieża widokowa Bezručova vyhlídka na górze Brdy 467 m oferuje widok na miasto Kopřivnica, fabrykę samochodów Tatra (dziś muzeum) i na pasmo Jesioników. Bílá hora (Biała Góra) 557 m, utworzona przez flisz karpacki, jest najwyższym szczytem Pogórza Morawsko-Śląskiego. Zbudowana na niej w 2000 roku wieża widokowa o wysokości 26 m swoją nowoczesną formą architektoniczną nawiązuje do struktury cząsteczki DNA. Ruiny XIII-wiecznego Zamku Šostýn (Schornstein) wznoszą się na górze na wysokości 441 m.
Lysa hora (1323 m) to najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego. Z tej majestatycznej góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne miasta: Ostravę, Havířov i Frýdek-Místek. Można z niej dostrzec także inne szczyty beskidzkie - Radhošť i Velký Javorník, Travný i Smrk, a także Małą Fatrę oraz skaliste szczyty Tatr Wysokich. Satinský vodopád jest to najpiękniejszy odcinek potoku Satina, o długości 1 km, wcięty głęboko na 15 metrów w odsłonięte masy skalne u podnóża Łysej Góry. Wysokogórski charakter środowiska ostro kontrastuje z okolicznymi lasami. Charakteryzują ją liczne kaskady, sadzawki wodne, progi skalne i specyficzny mikroklimat. Góra Radhošť (1129 m) to pradawne miejsce kultu Radogosta (czes. Radegasta), czczonego przez Słowian pogańskiego boga wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości. Wielki pomnik Radogosta, stojący na wysokości ponad 1100 metrów został wyrzeźbiony z 16,5-tonowego bloku granitowego. Na szczycie została wybudowana w 1898 roku w stylu bizantyjskim kaplica pielgrzymkowa św. Cyryla i Metodego. Między górami Radhošť i Tanečnice na wysokości 1018 metrów leży przełęcz Pustevny. Nazwa pochodzi od mieszkających tu pustelników. Ostatni z nich zmarł w roku 1874. Na przełęczy został wybudowany w 1940 roku pierwszy wyciąg krzesełkowy w Europie. Obok górnej stacji kolejki znajduje się skywalk Stezka Valaška (Ścieżka Wołoszka) ze szklaną platformą widokową, trampoliną oraz mostem linowym takim jak w Nepalu. Pustevny słyną z kolorowych, drewnianych budynków Maměnka i Libušín wybudowanych w 1899 w stylu secesji ludowej wg projektu architekta Dušana Samo (Samuela) Jurkoviča. W Pustevnach znajduje się także stuletnia, drewniana dzwonnica wołoska, ozdobiona barwnymi ornamentami oraz stylowe, drewniane koliby, dawne schronienie pasterzy podczas wypasu, w których można odpocząć i spróbować specjałów tutejszej kuchni.
Vysoká (1024 m) to najwyższy szczyt Gór Wsetyńskich. Na stokach szczytu znajduje się źródło rzeki Dolna Beczwa. Piękne widoki podziwiać będziemy z drewnianej wieży widokowej z gontowym dachem, która została wybudowana na górze Miloňová (846 m) według projektu architekta Antonína Závady. Soláň (860 m) należy do najpiękniejszych miejsc regionu. W drewnianej dzwonnicy mieści się wystawa artystów grafików, malarzy, fotografików zainspirowanych sztuką ludową i krajobrazami Wołoszczyzny. Obok dzwonnicy znajduje się plenerowa galeria rzeźb drewnianych. W ateliér Karla Hofmana można zapoznać się z twórczością znanego malarza akedemickiego.
Jaworniki to pasmo górskie w Czechach i na Słowacji należące do łańcucha Karpat Słowacko-Morawskich. Najwyższy szczyt w pasmie Jaworników Veľký Javorník 1072 m oraz Stratenec 1055 m z wieżą widokową znajdują się po stronie słowackiej. Malý Javorník 1019 m należy do Korony Gór Republiki Czeskiej.
Plan wyjazdu
Wyjazd: 29.04.2023 sobota, godz. 5:45 rano, Warszawa, Plac Bankowy
Łazikujemy i zwiedzamy na lekko z małym plecakiem
Dzień 1 Příbor i Štramberk ↔12km↗595m↘546m: Pribor: Rodzinny dom Sigmunta Freuda; Štramberk: Bezručova vyhlídka (punkt widokowy) - Jaskinia Šipka (punkt widokowy) - Jurův kámen (punkt widokowy) - Kotouč (punkt widokowy na kamieniołom) - rynek - Wzgórze Zamkowe - Štramberská Trúba (wieża widokowa) - Bílá hora 557m; Kopřivnice: Brdy 467m - Bezručova vyhlídka (wieża widokowa) - Raškův kámen (punkt widokowy) - Zamek Šostýn 441m
Dzień 2 Beskid Śląsko-Morawski ↔15km⏱5h30min↗873m↘961m: zapora Šance - Kobylanka 1054m - Lysá hora 1323m (punkt widokowy, restauracja) - Malá Hradová 717m - Satinský vodopád (wodospad) - Malenovice (restauracja)
Dzień 3 Beskid Śląsko-Morawski ↔10km↗171m↘631m: Pustevny 1018m - skywalk Stezka Valaška (wieża widokowa) - Radegast 1106m - Radhošť 1129m (kaplica św. Cyryla i Metodego, punkt widokowy) - Velká Polana 981m - przełęcz Pindula 552m (restauracja); Skansen Wołoski w Rožnově pod Radhoštěm
Dzień 4 Jaworniki ↔16km⏱5h↗355m↘686m: Kasárne - Veľký Javorník 1072m (punkt widokowy) - Stratenec 1055m (wieża widokowa) - Bukovina (przełęcz) - Malý Javorník 1019m - Frňovské - Stolečný 962m - Kohútka 913m (punkt widokowy, restauracja) - Vranča
Dzień 5 Góry Wsetyńskie ↔15km⏱5h30min↗699m↘408m: Horní Bečva - Polana 881m - Miloňová 846m (wieża widokowa lub Vysoká 1024m) - Benešky - Kotlová 869m - Valašský ateliér U Hofmanů - Soláň 861m (restauracja)
Powrót: 03/04.05.2023 środa/czwartek, około godz. 1:00 w nocy, Warszawa, Plac Bankowy
Lista uczestników
Mariusz Ł
Jędrzej N.
Joanna D.
Jarosław L.
Katarzyna Ka.
Cezary B.
Monika M.
Anna Sz.
Katarzyna Kos.
Iwona F.
Artur N.
Fiodor N.
Agnieszka G.
Katarzyna W.
Łukasz W.
Aleksandra K.
Irena S.
Magdalena P.
Kasia Ku.
Wiesia R.
Jadwiga Cz.
Mark D.
Alexandra E.
Sylwia K.
Sławomir K.
Michał G.
Kasia Kos.
Paweł M.
Bogdan R.
Stanisław Ż.
Helena R.
Helena G.
Dobromir G.
Katarzyna Kom.
Joanna K.
Michał K.
Joanna Si.
Anna Sz.
Bogdan Sz.
Magda B.-Cz.
Anna Wa.
Marta M.
Anna N.
Zuzanna M.
Magdalena I.
Renata Z.
Zosia B.
Mirosław J.
Joanna St.
Iwona M.
Bartek P.
Grzesiek K.
Agnieszka L.
Wojtek P.
Magda M.
Lista rezerwowa:
Anna Z.
Magda S.
Magdalena B.
Monika J.
Agnieszka Dz.
Agnieszka Sz.
Aktualizacja 26.04.2023