Niebieska Wstęga Jezior

Wycieczka rowerowa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich 


17-18.06

Czerwcowy weekend to doskonały czas na rowerową przygodę na Mazurach, zwiedzanie i relaks na plaży

bez nocnych przejazdów

najpiękniejsze trasy rowerowe na Mazurach

malownicze mazurskie wsie i miasteczka

pobyt nad jeziorami, pomosty, piaszczyste plaże, możliwość kąpieli

zwiedzanie Kętrzyna, Giżycka i Węgorzewa

Gierłoż - główna kwatera Hitlera 

Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych 

wieże i punkty widokowe

wieczorna integracja przy ognisku

nocleg nad jeziorem w domkach z łazienkami

Atrakcje

"Niebieska Wstęga Jezior" to szlak rowerowy z widokiem na wszechobecny błękit mazurskich jezior. Szlak jest odpowiedni również dla mniej zaawansowanych rowerzystów. Prowadzi dookoła jezior po dobrze oznakowanych gruntowych drogach, przez stare, mazurskie wsie i osady z zabytkowymi cmentarzami, pałacami i kościołami.

Giżycko to miasto otoczone Jeziorami Kisajno i Niegocin, żeglarska stolica Polski. W sąsiedztwie zamku krzyżackiego z 1341 roku, nad Kanałem Łuczańskim przerzucono w 1889 roku oryginalny most obrotowy. Odsunięcie 100-tonowego przęsła dzięki specjalnemu mechanizmowi ręcznemu zajmuje tylko 5 minut, a do obsługi wystarczy jedna osoba! Na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno wznosi się ogromna twierdza Boyen. Budowę zaczęto w 1844 roku. W ciągu 11 lat powstała forteca z sześcioma bastionami, wałami ziemnymi i licznymi budynkami. Ze Wzgórza św. Brunona rozciąga się bardzo ładny widok na Jezioro Niegocin z Giżyckiem w tle.

W Kętrzynie zwiedzimy dziedziniec zamku krzyżackiego z XIV w. oraz imponujących rozmiarów kościół obronny z XIV wieku. Zobaczymy dawny ratusz z 1886 roku oraz siedzibę loży masońskiej - neogotycki budynek z lat 1860-1864. Działająca tu loża wolnomularska pod nazwą „Drei Thore des Tempels” (Trzy Bramy Świątyni) została założona w 1818 roku i wchodziła w skład Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego. 

W Wegorzewie zobaczymy zamek krzyżacki z XIV wieku,  ceglany kościół wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim oraz stare torowiska, wiadukty i dworzec z czasów kiedy miasto było ważnym węzłem kolejowym czyli w latach 1905-1945. Drogą wzdłuż Rzeki Węgorapa i dalej nad Kanałem Węgorzewskim dojedziemy do plaży miejskiej ze strzeżonym kąpieliskiem nad Jeziorem Mamry, drugim pod względem powierzchni jeziorem w Polsce.

Urokami mazurskich jezior i pięknymi jachtami będziemy zachwycać się przejeżdząjąc przez największy na Mazurach most czyli Most Sztynorcki nad jeziorami Dargin i Kirsajty. Zobaczymy największy na Mazurach port żeglarski. Przejedziemy zabytkowa aleją dębową prowadzącą do XVII-wiecznego pałacu Lehndorffów w Sztynorcie - zabytku z czasów Prus Wschodnich otoczonego pięknym parkiem

W 1941 roku część posiadłości Lendorffów - zachodnie skrzydło pałacu w Steinort - ze względu na bliskość Wolfsschanze stało się rezydencją ówczesnego niemieckiego ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa. Hrabia Heinrich von Lehndorff, właściciel pałacu w Sztynorcie od 1936 r., w tym czasie brał udział w przygotowaniach do zamachu na Adolfa Hitlera, za co został stracony 4 września 1944 r. w Berlinie-Plötzensee. Ciekawostką jest to, że w latach 60-tych jedna z jego czterech córek, Vera Gräfin von Lehndorff została światowej sławy modelką znaną jako „Veruschka”. 

Bunkry w Mamerkach (Mauerwald) - dawna kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych Wehrmachtu - to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej, których wycofująca się armia niemiecka nie zdążyła wysadzić. Kompleks powstał w latach 1940-1944. Zobaczymy bunkier „gigant”, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów, 30-metrowy podziemny tunel, łączący bunkry oraz replikę 25-metrowego okrętu podwodnego. Z wysokości 38 metrów, z najwyższej na Mazurach wieży widokowej, wzniesionej na terenie schronów będziemy podziwiać panoramę Jeziora Mamry i okolic. W 2018 została udostępniona do zwiedzania replika "Bursztynowej Komnaty" - ekskluzywnego przybytku pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna. Wcześniej domniemywano, że skarb ukryto w Mamerkach.

W głównej kwaterze Adolfa Hitlera w Gierłoży, zwanej „Wilczym Szańcem” (niem. Wolfsschanze) zwiedzimy bunkry, w których w czasie II wojny światowej mieszkali Adolf Hitler, Hermann Goering, Albert Speer, Heinrich Himmler i reszta świty. Wilczy Szaniec był zamaskowanym małym miastem, w którym mieszkało nawet kilka tysięcy osób. Na potrzeby ich bezpieczeństwa zbudowano cały zespół fortyfikacji obejmujący łącznie około 200 budynków, w skład którego wchodziły schrony, bunkry, baraki, lotniska, stacja kolejowa, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne. Grubość żelbetowych ścian i stropów najpotężniejszych bunkrów dochodzi do 8 m. Adolf Hitler koordynował stąd operacje wojenne i podejmował kluczowe decyzje dla Rzeszy. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w tym miejscu nieudanego zamachu na Führera. 

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 17.06.2023 sobota, godz. 5:30, Warszawa, Plac Bankowy

Jeździmy na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami

Dzień 1 45 km: Kętrzyn (zamek krzyżacki) - szlak rowerowy Grodzisk Pruskich - Gierłoż (Wilczy Szaniec) - Doba - Rezerwat Jezioro Dobskie - szlak rowerowy Niebieska wstęga jezior - ruiny mauzoleum rodziny Schenk zu Tautenberg - Piękna Góra - Wilkasy (plaża)

Dzień 2 52 km: Wilkasy - Jezioro Niegocin (plaża) - Giżycko (wieża widokowa, Twierdza Boyen) - Harsz - Niebieska wstęga jezior - Most Sztynorcki - Jezioro Dargin - Sztynort (pałac) - Mamerki (muzeum, wieża widokowa) - Mazurska Pętla Rowerowa - Węgorzewo (zamek krzyżacki)

Powrót: 18.06.2023 niedziela, godz. 23:55, Warszawa, Plac Bankowy

Lista uczestników

Lista rezerwowa:

Aktualizacja: 16.06.2023