Niebieska Wstęga Jezior
Wycieczka rowerowa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
17-18.06.2023
Czerwcowy weekend to doskonały czas na rowerową przygodę na Mazurach, zwiedzanie i relaks na plaży
✔ bez nocnych przejazdów
✔ najpiękniejsze trasy rowerowe na Mazurach
✔ malownicze mazurskie wsie i miasteczka
✔ pobyt nad jeziorami, pomosty, piaszczyste plaże, możliwość kąpieli
✔ zwiedzanie Kętrzyna, Giżycka i Węgorzewa
✔ Gierłoż - główna kwatera Hitlera
✔ Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych
✔ wieże i punkty widokowe
✔ wieczorna integracja przy ognisku
✔ nocleg nad jeziorem w domkach z łazienkami
Atrakcje
"Niebieska Wstęga Jezior" to szlak rowerowy z widokiem na wszechobecny błękit mazurskich jezior. Szlak jest odpowiedni również dla mniej zaawansowanych rowerzystów. Prowadzi dookoła jezior po dobrze oznakowanych gruntowych drogach, przez stare, mazurskie wsie i osady z zabytkowymi cmentarzami, pałacami i kościołami.
Giżycko to miasto otoczone Jeziorami Kisajno i Niegocin, żeglarska stolica Polski. W sąsiedztwie zamku krzyżackiego z 1341 roku, nad Kanałem Łuczańskim przerzucono w 1889 roku oryginalny most obrotowy. Odsunięcie 100-tonowego przęsła dzięki specjalnemu mechanizmowi ręcznemu zajmuje tylko 5 minut, a do obsługi wystarczy jedna osoba! Na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno wznosi się ogromna twierdza Boyen. Budowę zaczęto w 1844 roku. W ciągu 11 lat powstała forteca z sześcioma bastionami, wałami ziemnymi i licznymi budynkami. Ze Wzgórza św. Brunona rozciąga się bardzo ładny widok na Jezioro Niegocin z Giżyckiem w tle.
W Kętrzynie zwiedzimy dziedziniec zamku krzyżackiego z XIV w. oraz imponujących rozmiarów kościół obronny z XIV wieku. Zobaczymy dawny ratusz z 1886 roku oraz siedzibę loży masońskiej - neogotycki budynek z lat 1860-1864. Działająca tu loża wolnomularska pod nazwą „Drei Thore des Tempels” (Trzy Bramy Świątyni) została założona w 1818 roku i wchodziła w skład Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego.
W Wegorzewie zobaczymy zamek krzyżacki z XIV wieku, ceglany kościół wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim oraz stare torowiska, wiadukty i dworzec z czasów kiedy miasto było ważnym węzłem kolejowym czyli w latach 1905-1945. Drogą wzdłuż Rzeki Węgorapa i dalej nad Kanałem Węgorzewskim dojedziemy do plaży miejskiej ze strzeżonym kąpieliskiem nad Jeziorem Mamry, drugim pod względem powierzchni jeziorem w Polsce.
Urokami mazurskich jezior i pięknymi jachtami będziemy zachwycać się przejeżdząjąc przez największy na Mazurach most czyli Most Sztynorcki nad jeziorami Dargin i Kirsajty. Zobaczymy największy na Mazurach port żeglarski. Przejedziemy zabytkowa aleją dębową prowadzącą do XVII-wiecznego pałacu Lehndorffów w Sztynorcie - zabytku z czasów Prus Wschodnich otoczonego pięknym parkiem.
W 1941 roku część posiadłości Lendorffów - zachodnie skrzydło pałacu w Steinort - ze względu na bliskość Wolfsschanze stało się rezydencją ówczesnego niemieckiego ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa. Hrabia Heinrich von Lehndorff, właściciel pałacu w Sztynorcie od 1936 r., w tym czasie brał udział w przygotowaniach do zamachu na Adolfa Hitlera, za co został stracony 4 września 1944 r. w Berlinie-Plötzensee. Ciekawostką jest to, że w latach 60-tych jedna z jego czterech córek, Vera Gräfin von Lehndorff została światowej sławy modelką znaną jako „Veruschka”.
Bunkry w Mamerkach (Mauerwald) - dawna kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych Wehrmachtu - to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej, których wycofująca się armia niemiecka nie zdążyła wysadzić. Kompleks powstał w latach 1940-1944. Zobaczymy bunkier „gigant”, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów, 30-metrowy podziemny tunel, łączący bunkry oraz replikę 25-metrowego okrętu podwodnego. Z wysokości 38 metrów, z najwyższej na Mazurach wieży widokowej, wzniesionej na terenie schronów będziemy podziwiać panoramę Jeziora Mamry i okolic. W 2018 została udostępniona do zwiedzania replika "Bursztynowej Komnaty" - ekskluzywnego przybytku pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna. Wcześniej domniemywano, że skarb ukryto w Mamerkach.
W głównej kwaterze Adolfa Hitlera w Gierłoży, zwanej „Wilczym Szańcem” (niem. Wolfsschanze) zwiedzimy bunkry, w których w czasie II wojny światowej mieszkali Adolf Hitler, Hermann Goering, Albert Speer, Heinrich Himmler i reszta świty. Wilczy Szaniec był zamaskowanym małym miastem, w którym mieszkało nawet kilka tysięcy osób. Na potrzeby ich bezpieczeństwa zbudowano cały zespół fortyfikacji obejmujący łącznie około 200 budynków, w skład którego wchodziły schrony, bunkry, baraki, lotniska, stacja kolejowa, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne. Grubość żelbetowych ścian i stropów najpotężniejszych bunkrów dochodzi do 8 m. Adolf Hitler koordynował stąd operacje wojenne i podejmował kluczowe decyzje dla Rzeszy. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w tym miejscu nieudanego zamachu na Führera.
Plan wyjazdu
Wyjazd: 17.06.2023 sobota, godz. 5:30, Warszawa, Plac Bankowy
Jeździmy na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami
Dzień 1 ↔45 km: Kętrzyn (zamek krzyżacki) - szlak rowerowy Grodzisk Pruskich - Gierłoż (Wilczy Szaniec) - Doba - Rezerwat Jezioro Dobskie - szlak rowerowy Niebieska wstęga jezior - ruiny mauzoleum rodziny Schenk zu Tautenberg - Piękna Góra - Wilkasy (plaża)
Dzień 2 ↔52 km: Wilkasy - Jezioro Niegocin (plaża) - Giżycko (wieża widokowa, Twierdza Boyen) - Harsz - Niebieska wstęga jezior - Most Sztynorcki - Jezioro Dargin - Sztynort (pałac) - Mamerki (muzeum, wieża widokowa) - Mazurska Pętla Rowerowa - Węgorzewo (zamek krzyżacki)
Powrót: 18.06.2023 niedziela, godz. 23:55, Warszawa, Plac Bankowy
Lista uczestników
Mariusz Ł
Anna Sz.
Aleksandra M.
Małgorzata G.
Barbara S.
Joanna P.
Renata K.
Halina D.
Marek J.
Iwona W.
Dorota G.
Beata R.
Marcin Pi.
Magdalena R.
Wojciech N.
Bernardeta D.
Zbigniew W.
Elżbieta Ch.
Joanna K.
Paweł M.
Iwona F.
Magda P.
Bogusia Z.
Agnieszka Dz.
Anna G.
Monika J.
Jarosław S.
Kasia K.
Marta M.
Agnieszka J.
Czarek K.
Tomasz S.
Andrzej S.
Lista rezerwowa:
Beata H.
Michał C.
Grzegorz O.
Aktualizacja: 16.06.2023