Przez Zielone Serce Pomorza
Pojezierze Bytowskie
Park Krajobrazowy Doliny Słupi
12-15.08.2023
Długi sierpniowy weekend to idealny czas na rowerową przygodę na Pomorzu i relaks na plaży
✔ 4 dni na najpiększniejszych trasach rowerowych na Pomorzu
✔ malownicze kaszubskie wsie i miasteczka, różnorodna rzeźba terenu i bogactwo krajobrazu
✔ przez 4 dni: pobyt nad jeziorami, pomosty, piaszczyste plaże, możliwość kąpieli
✔ dla chętnych spływ kajakowy Słupią
✔ 3 parki krajobrazowe
✔ Góra Lemana i wioska gocka
✔ Kręgi Kamienne i kurhany
✔ zwiedzanie Słupska i Bytowa
✔ 4 szlaki rowerowe: Przez Zielone Serce Pomorza, Zwiniętych Torów, Literacki, Greenway - Naszyjnik Północy
✔ drugie co do wysokości najwyższe wzniesienie na Kaszubach
✔ 3 wysokie wieże widokowe - spektakularne panoramy na kaszubskie krajobrazy
✔ zwiedzanie zabytkowej 100-letniej elektrowni wodnej nadal produkącej prąd
✔ 3 noclegi w dobrej lokalizacji w pokojach z łazienkami w pobliżu Zamku Krzyżackiego
Atrakcje
Nocujemy w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Bytów ze wszelkimi udogodnieniami jakie dostarcza miasto czyli z marketami, restauracjami i pizzeriami na wieczorne wypady. Miasto leży na Pomorzu Zachodnim nad rzeką Bytowa, wśród pagórków, lasów i jezior, w najwyższej i najbardziej malowniczej części Pojezierza Bytowskiego. W granicach miasta Bytów znajduje się Jezioro Jeleń z plażą miejską o powierzchni 79 ha i głębokości do 32 m. Jest to największe jezioro na Pojezierzu Bytowskim. Główną atrakcją w Bytowie jest 🏰zamek krzyżacki z 1398-1405 roku. W mieście znajdują się aż trzy świątynie z różnych epok: ceglana gotycka wieża kościoła św. Katarzyny - pozostałość pierwszej świątyni Bytowa z 1329 roku, budynek obecnej cerkwi wybudowany w latach 1675-1685 dla Kościoła ewangelickiego oraz neoromańska budowla z 1847-1854 roku, wzorowana na jednym z kościołów w Berlinie. Przed kościołem św. Katarzyny znajduje się rynek nawiązujący do przedwojennego charakteru miasta. Wieczorne spacery umila podświetlona fontanna z tryskającą w rytm muzyki wodą oraz deptak ze stylowymi ławkami i latarniami. Wzorowany na rzymskich akweduktach most kolejowy z ok. 1884 r. znajduje się nad rzeką Boruja. Należy do najciekawszych i najpiękniejszych pomorskich zabytków kolejnictwa.
Naszą kilkudniową wyprawę rowerową rozpoczniemy od zwiedzania Słupska - miasta położonego nad rzeką Słupia. W skład Kompleksu Zamkowowego w Słupsku wchodzi:
🏰Zamek Książąt Pomorskich - dawna rezydencja książęcego rodu Gryfitów, wybudowana na początku XVI wieku w stylu gotyckim i przebudowana w stylu renesansowym
Młyn Zamkowy z ok. 1310 r., który uchodzi za jeden z najstarszych, działających obiektów architektury przemysłowej w Polsce.
Spichlerz Richtera - uroczy XVIII-wieczny budynek z muru pruskiego
Kościół Zamkowy - obecny Kościół św. Jacka
Baszta Czarownic, podobnie jak przyległe odcinki obronnych murów miejskich, powstała w latach 1410 -1415. W XVII w. basztę przebudowano na cele więzienne, w których przetrzymywano kobiety posądzone o czary – stąd wywodzi się jej nazwa.
Brama Młyńska z XIV w. – jedna z dwóch zachowanych bram wjazdowych do miasta
Nowa Brama to najmłodsza, z trzech wybudowanych, głównych, średniowiecznych bram miejskich. Przez wrota bramy przejeżdżały słupskie tramwaje.
Kościół Mariacki to imponująca gotycka budowla z II poł. XIV w. Jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Słupsku. Słupski tramwaj jest symbolem wspaniałej przeszłości miasta Stolp - "Paryża Północy". Tramwaje pojawiły się w Słupsku w kwietniu 1910 roku i jeździły prawie 50 lat. Ratusz miejski w Słupsku to neogotycki budynek z 1901 roku wraz ze wspaniałą 56-metrową wieżą zegarową. Zegar na wieży odmierza czas z przerwami od ponad stu lat.
Po zwiedzaniu Słupska pojedziemy rowerami do miejscowości Bytów przez największy park krajobrazowy na terenie województwa pomorskiego - „Dolina Słupi”, trasą rowerową Przez Zielone Serce Pomorza. Jest to jedyny park typu dolinnego na Pomorzu. Cechuje go bogactwo form krajobrazu i znaczne zróżnicowanie wysokościowe terenu. Lasy zajmują 72% powierzchni terenu. Występują tam liczne strumienie, rzeki, jeziora, torfowiska i starorzecza. Największa rzeka Parku - Słupia dzięki dużym spadkom swym charakterem przypomina rzeki podgórskie. Na rzece został ulokowany pod koniec XIX w najstarszy działający do dnia dzisiejszego system hydrotechniczny w Europie. W trakcie naszej wycieczki zwiedzimy wnętrze elektrowni wodnej "Struga" we wsi Soszyca. Zainstalowane w elektrowni żarówki węglowe świecą nieprzerwanie od ponad 100 lat i już trafiły do Księgi Rekordów Guinnesa. Budynek elektrowni pochodzi z 1896 roku. Prąd produkuje się tu od 1925 roku.
Dla chętnych dodatkową atrakcją będzie spływ kajakowy na odcinku Soszyca - Gołębia Góra na dystansie 11 km, czas spływu około 4 godziny. Jest to najpiękniejszy odcinek Słupi i jeden z piękniejszych na pomorzu. Ciekawy i zróżnicowany, biegnący głównie lasem. Pozwoli zapoznać się z szybszym nurtem i przeszkodami o umiarkowanej trudności. Uniwersalny – dla początkujących jak i zaawansowanych kajakarzy.
W kolejnych dniach naszej wycieczki przejedziemy rowerami groblą dzielącą na dwie części największe na terenie PK "Dolina Słupi" jezioro Jasień o powierzchni 590 ha, a w miejscowości Jasień zobaczymy piękny, pokryty strzechą kościół o konstrukcji szachulcowej z 1699 roku. Z wież widokowych na Pojezierzu Bytowskim będziemy podziwiać piękne kaszubskie krajobrazy. Góra Lemana w Piasznie z wieżą widokową o wysokości 20 metrów i Wioską Gotów - repliką gockiej osady ma 220 m n.p.m. Góra Siemierzycka ma 256 m n.p.m. i jest to najwyższe wzgórze morenowe na Pojezierzu Bytowskim i drugie co do wysokości wzgórze na Pomorzu po Wieżycy (328 m n.p.m.). Obecna wieża widokowa ma 21 metrów i powstała na Górze Siemierzyckiej w 2020 r. Przejedziemy szlakiem Krainy lasów i jezior mijając po drodze liczne śródleśne jeziora. Szlak Zwiniętych Torów poprowadzi nas po dawnym nasypie kolejowym. Współcześnie nieistniejąca jednotorowa linia kolejowa łącząca stację Bytów ze stacją Miastko, została oddana do użytku w 1909 roku.
Ostatniego dnia kontynuując naszą wycieczkę rowerową z Bytowa trasą Przez Zielone Serce Pomorza dotrzemy do miejscowości Sominy nad Jeziorem Somińskim. Przy okazji zobaczymy drewniany zbór luterański z 1757 roku oraz zabytkową zagrodę z połowy XIX wieku – Chatę Owczarza i Owczarnię wraz z chlewnią i wozownią. W latach 1840-1880 chatę owczarza zamieszkiwali rzemieślnicy, którzy zajmowali się chowem trzody chlewnej, ale także połowem ryb w sąsiadujących jeziorach. Zrobimy postój na Słonecznej Przystani nad jeziorem Studzieniczno w Studzienicach. Odwiedzimy tajemnicze kamienne kręgi i cmentarzysko kurhanowe Gotów w Leśnie. Rozległe widoki będziemy podziwiać z 40-metrowej (!) wieży widokowej w Przytarni, nowej konstrukcji z 2020 roku. Naszą rowerową przygodę zakończymy w miejscowości Wiele na plaży nad Jeziorem Wielewskim.
Plan wyjazdu
Wyjazd: 11.08.2023 piątek, godz. 22:00, Warszawa, Plac Bankowy
Jeździmy na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami
Dzień 1 🚲 ↔60km: Słupsk (Stare Miasto) - Park Krajobrazowy Dolina Słupi - szlak rowerowy Przez Zielone Serce Pomorza - Krzynia (elektrownia wodna), jezioro Krzynia (plaża) - Gałęźnia Mała (elektrownia wodna "Gąskowo") - Rezerwat Dolina Huczka - Dąbie (plaża) -Bytów
Dzień 2 🚲 ↔50km: Bytów (rynek, zamek krzyżacki) - szlak Krainy lasów i jezior - Płotowo - jezioro Czarnik - Siemierzycka Góra (256m, wieża widokowa) - jezioro Duża Boruja - Rekowo - jezioro Wiejskie - Piaszno (wioska gocka, Góra Lemana, wieża widokowa) - jezioro Piaszno - jezioro Kamieniczno - Ciemno - jezioro Spore - rowerowy Szlak Zwiniętych Torów - Tuchomie - Jezioro Długie (plaża) - Bytów
Dzień 3 🚲 ↔45km: Bytów - Szlak Zwiniętych Torów - Żukowo - elektrownia wodna "Struga" - Park Krajobrazowy Dolina Słupi - Jezioro Jasień - Łupawsko (plaża) - Jasień - Soszyca (30 km) - Pomysk Wielki - jezioro Jeleń (plaża) - Bytów
Uwaga! 🛶 Dla chętnych możliwość kilkugodzinnego spływu kajakowego z atrakcjami rzeką Słupia (najciekawszy odcinek) w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Uczestnicy spływu kończą przejazd rowerowy w Soszycy i tam przesiadają się do kajaka.
Dzień 4 🚲 ↔58km: Bytów - Przez Zielone Serce Pomorza - jezioro Studzieniczno - Studzienice (plaża) - Sominy - jezioro Zbrzyca - Zaborski Park Krajobrazowy - rowerowy Literacki Szlak Turystyczny - jezioro Leśno Dolne - Leśno (Kręgi Kamienne i cmentarzysko kurhanowe Gotów) - szlak rowerowy Greenway Naszyjnik Północy - Wdzydzki Park Krajobrazowy - jezioro Wielewskie - Przytarnia (wieża widokowa) - Wiele (plaża)
Powrót: 15/16.08.2023 wtorek/środa, około godz. 0:00 w nocy, Warszawa, Plac Bankowy
Lista uczestników
Mariusz Ł.
Joanna W.
Mirosław Cz.
Tomasz S.
Beata L.
Piotr L.
Beata T.
Iwona F.
Michał J.
Aleksandra M.
Izabela B.
Witold M.
Anna Sz.
Mariusz G.
Monika K.-G.
Dariusz R.
Magda G.
Arek G.
Małgosia G.
Elżbieta G.
Rafał K.
Konrad D.
Joanna S.-K.
Magdalena G.
Kasia K.
Tamara B.
Basia O.
Maciej H.
Magdalena K.
Grześ O.
Iwona J.
Grzegorz Os.
Małgorzata K.
Marlena C.
Lista rezerwowa:
Wojtek B.
Kasia B.
Irmina K.
Małgosia A.
Aleksandra F.
Małgorzata M.
Dorota i Jacek M.
Joanna M.
Witold W.
Aleksander W.
Aktualizacja: 10.08.2023
Zdjęcie: Arek Gajdecki