Przez Zielone Serce Pomorza


Pojezierze Bytowskie 

Park Krajobrazowy Doliny Słupi


12-15.08.2023

Długi sierpniowy weekend to idealny czas na rowerową przygodę na Pomorzu i relaks na plaży

4 dni na najpiększniejszych trasach rowerowych na Pomorzu 

malownicze kaszubskie wsie i miasteczka, różnorodna rzeźba terenu i bogactwo krajobrazu

przez 4 dni: pobyt nad jeziorami, pomosty, piaszczyste plaże, możliwość kąpieli

dla chętnych spływ kajakowy Słupią

3 parki krajobrazowe

Góra Lemana i wioska gocka

Kręgi Kamienne i kurhany

zwiedzanie Słupska i Bytowa

4 szlaki rowerowe: Przez Zielone Serce Pomorza, Zwiniętych Torów, Literacki, Greenway - Naszyjnik Północy

drugie co do wysokości najwyższe wzniesienie na Kaszubach

3 wysokie wieże widokowe - spektakularne panoramy na kaszubskie krajobrazy

zwiedzanie zabytkowej 100-letniej elektrowni wodnej nadal produkącej prąd 

3 noclegi w dobrej lokalizacji w pokojach z łazienkami w pobliżu Zamku Krzyżackiego

Atrakcje

Nocujemy w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Bytów ze wszelkimi udogodnieniami jakie dostarcza miasto czyli z marketami, restauracjami i pizzeriami na wieczorne wypady. Miasto leży na Pomorzu Zachodnim nad rzeką Bytowa, wśród pagórków, lasów i jezior, w najwyższej i najbardziej malowniczej części Pojezierza Bytowskiego. W granicach miasta Bytów znajduje się Jezioro Jeleń z plażą miejską o powierzchni 79 ha i głębokości do 32 m. Jest to największe jezioro na Pojezierzu Bytowskim. Główną atrakcją w Bytowie jest 🏰zamek krzyżacki z 1398-1405 roku. W mieście znajdują się aż trzy świątynie z różnych epok: ceglana gotycka wieża kościoła św. Katarzyny - pozostałość pierwszej świątyni Bytowa z 1329 roku, budynek obecnej cerkwi wybudowany w latach 1675-1685 dla Kościoła ewangelickiego oraz neoromańska budowla z 1847-1854 roku, wzorowana na jednym z kościołów w Berlinie. Przed kościołem św. Katarzyny znajduje się rynek nawiązujący do przedwojennego charakteru miasta. Wieczorne spacery umila podświetlona fontanna z tryskającą w rytm muzyki wodą oraz deptak ze stylowymi ławkami i latarniami. Wzorowany na rzymskich akweduktach most kolejowy z ok. 1884 r. znajduje się nad rzeką Boruja. Należy do najciekawszych i najpiękniejszych pomorskich zabytków kolejnictwa. 

Naszą kilkudniową wyprawę rowerową rozpoczniemy od zwiedzania Słupska - miasta położonego nad rzeką Słupia. W skład Kompleksu Zamkowowego w Słupsku wchodzi:

Kościół Mariacki to imponująca gotycka budowla z II poł. XIV w. Jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Słupsku. Słupski tramwaj jest symbolem wspaniałej przeszłości miasta Stolp - "Paryża Północy". Tramwaje pojawiły się w Słupsku w kwietniu 1910 roku i jeździły prawie 50 lat. Ratusz miejski w Słupsku to neogotycki budynek z 1901 roku wraz ze wspaniałą 56-metrową wieżą zegarową. Zegar na wieży odmierza czas z przerwami od ponad stu lat.

Po zwiedzaniu Słupska pojedziemy rowerami do miejscowości Bytów przez największy park krajobrazowy na terenie województwa pomorskiego - „Dolina Słupi”, trasą rowerową Przez Zielone Serce Pomorza. Jest to jedyny park typu dolinnego na Pomorzu. Cechuje go bogactwo form krajobrazu i znaczne zróżnicowanie wysokościowe terenu. Lasy zajmują 72% powierzchni terenu. Występują tam liczne strumienie, rzeki, jeziora, torfowiska i starorzecza. Największa rzeka Parku - Słupia dzięki dużym spadkom swym charakterem przypomina rzeki podgórskie. Na rzece został ulokowany pod koniec XIX w najstarszy działający do dnia dzisiejszego system hydrotechniczny w Europie. W trakcie naszej wycieczki zwiedzimy wnętrze elektrowni wodnej "Struga" we wsi Soszyca. Zainstalowane w elektrowni żarówki węglowe świecą nieprzerwanie od ponad 100 lat i już trafiły do Księgi Rekordów Guinnesa. Budynek elektrowni pochodzi z 1896 roku. Prąd produkuje się tu od 1925 roku. 

Dla chętnych dodatkową atrakcją będzie spływ kajakowy na odcinku Soszyca - Gołębia Góra na dystansie 11 km, czas spływu około 4 godziny. Jest to najpiękniejszy odcinek Słupi i jeden z piękniejszych na pomorzu. Ciekawy i zróżnicowany, biegnący głównie lasem. Pozwoli zapoznać się z szybszym nurtem i przeszkodami o umiarkowanej trudności. Uniwersalny – dla początkujących jak i zaawansowanych kajakarzy. 

W kolejnych dniach naszej wycieczki przejedziemy rowerami groblą dzielącą na dwie części największe na terenie PK "Dolina Słupi" jezioro Jasień o powierzchni 590 ha, a w miejscowości Jasień zobaczymy piękny, pokryty strzechą kościół o konstrukcji szachulcowej z 1699 roku. Z wież widokowych na  Pojezierzu Bytowskim będziemy podziwiać piękne kaszubskie krajobrazy. Góra Lemana w Piasznie z wieżą widokową o wysokości 20 metrów i Wioską Gotów - repliką gockiej osady ma 220 m n.p.m. Góra Siemierzycka ma 256 m n.p.m. i jest to najwyższe wzgórze morenowe na Pojezierzu Bytowskim i drugie co do wysokości wzgórze na Pomorzu po Wieżycy (328 m n.p.m.). Obecna wieża widokowa ma 21 metrów i powstała na Górze Siemierzyckiej w 2020 r. Przejedziemy szlakiem Krainy lasów i jezior mijając po drodze liczne śródleśne jeziora. Szlak Zwiniętych Torów poprowadzi nas po dawnym nasypie kolejowymWspółcześnie nieistniejąca jednotorowa linia kolejowa łącząca stację Bytów ze stacją Miastko, została oddana do użytku w 1909 roku. 

Ostatniego dnia kontynuując naszą wycieczkę rowerową z Bytowa trasą Przez Zielone Serce Pomorza dotrzemy do miejscowości Sominy nad Jeziorem Somińskim. Przy okazji zobaczymy drewniany zbór luterański z 1757 roku oraz zabytkową zagrodę z połowy XIX wieku – Chatę Owczarza i Owczarnię wraz z chlewnią i wozownią. W latach 1840-1880 chatę owczarza zamieszkiwali rzemieślnicy, którzy zajmowali się chowem trzody chlewnej, ale także połowem ryb w sąsiadujących jeziorach. Zrobimy postój na Słonecznej Przystani nad jeziorem Studzieniczno w Studzienicach. Odwiedzimy tajemnicze kamienne kręgi i cmentarzysko kurhanowe Gotów w Leśnie. Rozległe widoki będziemy podziwiać z 40-metrowej (!) wieży widokowej w Przytarni, nowej konstrukcji z 2020 roku. Naszą rowerową przygodę zakończymy w miejscowości Wiele na plaży nad Jeziorem Wielewskim.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 11.08.2023 piątek, godz. 22:00, Warszawa, Plac Bankowy

Jeździmy na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami

Dzień 1 🚲 60km: Słupsk (Stare Miasto) - Park Krajobrazowy Dolina Słupi - szlak rowerowy Przez Zielone Serce Pomorza - Krzynia (elektrownia wodna), jezioro Krzynia (plaża) - Gałęźnia Mała (elektrownia wodna "Gąskowo") - Rezerwat Dolina Huczka - Dąbie (plaża) -Bytów

Dzień 2 🚲 50km: Bytów (rynek, zamek krzyżacki) - szlak Krainy lasów i jezior - Płotowo - jezioro Czarnik - Siemierzycka Góra (256m, wieża widokowa) - jezioro Duża Boruja - Rekowo - jezioro Wiejskie - Piaszno (wioska gocka, Góra Lemana, wieża widokowa) - jezioro Piaszno - jezioro Kamieniczno - Ciemno - jezioro Spore - rowerowy Szlak Zwiniętych Torów - Tuchomie - Jezioro Długie (plaża) - Bytów

Dzień 3 🚲 45km: Bytów - Szlak Zwiniętych Torów - Żukowo - elektrownia wodna "Struga" - Park Krajobrazowy Dolina Słupi - Jezioro Jasień - Łupawsko (plaża) - Jasień - Soszyca (30 km) - Pomysk Wielki - jezioro Jeleń (plaża) - Bytów

Uwaga! 🛶 Dla chętnych możliwość kilkugodzinnego spływu kajakowego z atrakcjami rzeką Słupia (najciekawszy odcinek) w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Uczestnicy spływu kończą przejazd rowerowy w Soszycy i tam przesiadają się do kajaka.

Dzień 4 🚲 ↔58km: Bytów - Przez Zielone Serce Pomorza - jezioro Studzieniczno - Studzienice (plaża) - Sominy - jezioro Zbrzyca - Zaborski Park Krajobrazowy - rowerowy Literacki Szlak Turystyczny - jezioro Leśno Dolne - Leśno (Kręgi Kamienne i cmentarzysko kurhanowe Gotów) - szlak rowerowy Greenway Naszyjnik Północy - Wdzydzki Park Krajobrazowy - jezioro Wielewskie - Przytarnia (wieża widokowa) - Wiele (plaża)

Powrót: 15/16.08.2023 wtorek/środa, około godz. 0:00 w nocy, Warszawa, Plac Bankowy

Lista uczestników

Lista rezerwowa:

Aktualizacja: 10.08.2023

Zdjęcie: Arek Gajdecki