Rospuda i Czarna Hańcza

Puszcza Augustowska i Wigierski Park Narodowy

20-21.05 

W majowy weekend wybraliśmy się na spływ kajakowy najpiękniejszymi trasami wodnymi w Polsce.

bez nocnych przejazdów, komfortowy autokar

2 dni na kajakach 

piękne i urozmaicone trasy spływu - najlepsze na Suwalszczyźnie

bez przenosek

dla początkujących i doświadczonych kajakarzy

ruiny zabytkowego pałacu Paca i Uroczysko Święte Miejsce

nocleg nad jeziorem w domkach z łazienkami

śniadanie i obiadokolacja w cenie

wieczorna integracja przy ognisku

Atrakcje

Pojezierze Suwalskie i Augustowskie charakteryzuje się mniejszym zaludnieniem w porównaniu z pozostałymi częściami Polski. Dlatego woda i powietrze są tutaj czystsze, przyroda mniej nadgryziona przez cywilizację i łatwiej znaleźć można ciszę i spokój. Dla miłośników kajakowania jest to prawdziwy raj.

Spływ kajakowy rzeką Rospuda na odcinku Małe Raczki - Święte Miejsce

Jest to łatwy odcinek rzeki Rospudy w najciekawszym fragmencie jej biegu w sercu Puszczy Augustowskiej. Na tym odcinku występują przeszkody w postaci powalonych drzew i kamieni wystających ponad poziom rzeki. Po drodze zwiedzimy zespół pałacowo-parkowy w Dowspudzie z 1820 roku. Oprócz pozostałości po neogotyckiej rezydencji zachował się również podworski park rozciągający się na obszarze około 10 ha oraz zabytkowa aleja lipowa. Pałac znany był z powiedzenia:” Wart Pac pałaca, a pałac Paca”. 

Płynąc kajakami przez obszar Natura 2000 będziemy podziwiać cudowne krajobrazy dzikiej rzeki. Spływ rzeką Rospudą kończymy w okolicach uroczyska Święte Miejsce. Jest to miejsce kultu z krzyżami i kaplicą, gdzie miejscowa ludność spotyka się w święto św. Jana, by odprawić nabożeństwo i zjeść rytualny posiłek. 

Po zakończonym spływie autokarem dojedziemy do miejsca naszego noclegu, gdzie będzie czekała już na nas obiadokolacja. Nocujemy w okolicach Augustowa w ośrodku wypoczynkowym, który położony jest nad jeziorem na malowniczym półwyspie. Wieczorem integracja przy ognisku.

Spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza na odcinku Maćkowa Ruda - Frącki

W niedzielę po śniadaniu pojedziemy do Maćkowej Rudy w Wigierskim Parku Narodowym, gdzie rozpoczniemy spływ Czarną Hańczą. Trasa łatwa, jest to jeden z najciekawszych odcinków ze względu na walory widokowe i liczne meandry. W przeważającej części wiedzie przez lasy i łąki Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, w których rzeka tworzy malownicze zakola. Spływ rozpoczyna się szerokim odcinkiem rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną. Czarna Hańcza płynie w szerokiej dolinie aż do Wysokiego Mostu. Od tego momentu zwęża się i znacznie przyspiesza – płyniemy pięknym śródleśnym odcinkiem w głębokim wąwozie. Na tym etapie na trasie jest kilka malowniczych miejsc na odpoczynek. Na lewym brzegu na wysokości Sarnetek jest mały sezonowy sklepik ze świeżymi produktami. Spływ kończymy w stanicy wodnej Frącki. Jest tam restauracja z tarasem widokowym nad rzeką. To idealne miejsce na obiad po zakończonym spływie i przed drogą powrotną do Warszawy.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 20.05.2023 sobota, godz. 6:00, rano Warszawa, Plac Bankowy

Płyniemy tylko z niezbędnymi rzeczami, po dwie osoby w kajaku.

 Osoby zgłaszające się pojedynczo zostaną dobrane w pary w autokarze. 

Dzień 1 Rospuda ↔15km⏱5h Małe Raczki - Dowspuda (ruiny pałacu Paca) - Chodorki - Puszcza Augustowska - Uroczysko Święte Miejsce

Dzień 2 Czarna Hańcza ↔18km⏱5h Maćkowa Ruda - Wigierski Park Narodowy - Wysoki Most - Studziany Las - Głęboki Bród - Frącki

Powrót: 21.05.2023 niedziela, około godz. 22:00-23:00, Warszawa, Plac Bankowy

Lista uczestników

Lista rezerwowa:

Aktualizacja: 19.05.2023