RUDAWY JANOWICKIE i DOLINA BOBRU



Jelenia Góra i Szwajcaria Lwówecka

08-09.07

Lipcowy weekend to doskonały czas na rowerową przygodę, pękne widoki i zwiedzanie

malownicze górskie krajobrazy

najpiękniejsze trasy rowerowe w regionie

liczne zamki i pałace

szczyty, wieże, punkty widokowe, formacje skalne

zwiedzanie miast: Jelenia Góra i Lwówek Śląski

2 parki krajobrazowe w 2 dni

wieczorna integracja przy ognisku

nocleg w dobrej lokalizacji w Jeleniej Górze

Atrakcje

W lipcowy weekend czeka nas rowerowa przygoda pełna wrażeń, atrakcji i pięknych widoków. Pojedziemy Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-6 wzdłuż Doliny Bobru przez dwa dolnośląskie parki krajobrazowe. Na trasie malownicze jeziora, doliny, formacje skalne, zabytki techniki, zamki, pałace i punkty widokowe.

Rudawski Park Krajobrazowy

Dolina Janówki jest to malownicza, przepięknie położona dolina potoku Janówka w masywie Rudaw Janowickich. Asfaltowym traktem poprowadzonym wzdłuż wijącego się potoku wśród rudawskich lasów i skałek dojedziemy do ruin piastowskiego zamku z XIV wieku i punktu widokowego Bolczów (561 m n.p.m.) Po drodze będziemy podziwiać najpiękniejsze formacje skalne: Piec, Ścianki, Skalny Most, Fajka. Następnie dotrzemy do „Starościńskich Skałek” - skalne miasto w miniaturze, pełne uroczych okien, półek, fantazyjnych szczelin, filarów, iglic i skał z kociołkami wietrzeniowymi. Z platform widokowych w Górach Sokolich na Krzyżnej Górze (654 m n.p.m.) oraz Sokoliku Dużym zobaczymy wspaniałą panoramę Karkonoszy oraz terenu Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Na Krzyżnej Górze od 1832 roku stoi Krzyż Marianny i znajdują się pozostałości po zamku Sokolec z XIII w. Dłuższy postój zrobimy w jedynym w Sudetach całkowicie drewnianym, wybudowanym w 1823 roku w stylu tyrolskim schronisku Szwajcarka. Kontynuując wycieczkę w stronę Jeleniej Góry przejedziemy malowniczym przełomem Bobru pomiędzy Trzcińskiem, a Wojanowem. Po drodze zwiedzimy pałace Wojanów i Bobrów z otaczającymi je parkami.

Jelenia Góra

Mając nocleg w Jeleniej Górze - stolicy Karkonoszy, będziemy mogli lepiej zwiedzić to czarujące miasto z 900-letnią historią i poznać jego zabytki:

  • Stary Rynek otoczony barokowymi i renesansowymi podcieniowymi kamienicami, spacerowy Trakt Śródmiejski, Ratusz miejski i „Siedem domów”, fontanna z Neptunem, Jeleniogórski Tramwaj

  • park miejski Wzgórze Kościuszki i podziemia TIME GATES - Bramy Czasu

  • Mury Obronne, Wieża Bramy Zamkowej, Baszta Grodzka

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Z wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego tzw. "Grzybku" będziemy podziwiać wspaniałą panoramę Jeleniej Góry. Przez przełomowy odcinek Bobru o stromych stokach - Borowy Jar dojedziemy do schroniska Perła Zachodu wznoszącego się na wysokości 320 metrów, na stromym, urwistym brzegu nad zaporowym Jeziorem Modrym utworzonym w latach 1924–1925. Przejedziemy po zabytkowej zaporze wodnej z elektrownią wodWrzeszczyn - powstałej w latach 1926-1927 i dalej zaporą o długości 270 m i wysokości 69 metrów nad Jeziorem Pilchowickim z elektrownią wodą - największym w Sudetach Zachodnich zbiornikem wodnym. Malowniczą trasą wzdłuż torów nad brzegami jeziora dojedziemy do zabytkowej stacji i wiaduktu linii kolejowej Doliny Bobru - "Bobertalbahn". Cesarz niemiecki i król Prus Wilhelm II Hohenzollern przybył nią na oficjalne otwarcie zapory 16 listopada 1912 roku. W trakcie wycieczki zobaczymy Książęce Rezydencje Doliny Bobru: Wieża Książęca w Siedlęcinie budowana w latach 1313-1315 - największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w Polsce oraz Zamek Wleń (Lenno) wzniesiony w 1160 roku - najstarszy zamek na Śląsku. Zobaczymy również Szwajcarię Lwówecką (250-260 m n.p.m) - imponujące kolumny skalne sięgające 30-50 metrów wysokości. Z tarasu widokowego będziemy podziwiać Pogórze Sudeckie i wijącą się pomiędzy wzgórzami rzekę Bóbr.

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski to miasto o bogatej 800-letniej historii. Przekonamy się o tym, oglądając następujące zabytki:

  • Rynek Starego Miasta z gotycko-renesansowym ratuszem z XIII wieku i fontannami: z Lwem, Sukienników, z Sową

  • XIX-wieczny Pałac Pałac Książęcy Hohenzollernów wybudowany w stylu neorenesansowo-klasycystycznym

  • XIII-wieczny późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Klasztor i Kościół św. Franciszka z Asyżu

  • w pełni zachowane, składające się z dwóch pierścieni średniowieczne mury obronne z bramami i basztami: Bolesławiecką i Lubańską

  • kamienny most na Bobrze z 1558 r., przebudowany w końcu XVIII w.

Plan wyjazdu

Wyjazd: 07.07.2023 piątek, godz. 22:00, Warszawa, Plac Bankowy

Jeździmy na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami, na szczyty i punkty widokowe wchodzimy bez rowerów

Dzień 1 Rudawski Park Krajobrazowy i Jelenia Góra 40km↗755m­↘796m: Janowice Wielkie - Rudawy Janowickie - Dolina Janówki - Zamek Bolczów - Lwia Góra (718 m, punkt widokowy) - Trzy Korony (525 m) - schronisko Szwajcarka - Krzyżna Góra (653 m, punkt widokowy) - zamek Sokolec - Husyckie Skały - Trzcińsko - Dolina Bobru - Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6 - Bobrów (zamek) - Wojanów (pałac i park) - Łomnica (pałac i park) - Jelenia Góra (Stare Miasto)

Dzień 2 Park Krajobrazowy Doliny Bobru i Lwówek Śląski ↔50km800m­↘950m: Jelenia Góra - Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6 - Wzgórze Krzywoustego (Grzybek, 375m, wieża widokowa) - Dolina Bobru - Borowy Jar - Perła Zachodu (Jezioro Modre, baszta, punkt widokowy, most, formacje skalne, zapora) - Siedlęcin (Wieża Rycerska) - Wrzeszczyn (elektrownia wodna) - Pilchowice (zabytkowa elektrownia wodna) - Wleń (Pałac Książęcy, rynek) - Pałac w Łupkach - Zamek Wleński Gródek (Góra Zamkowa, 384 m, punkt widokowy, rezerwat) - Pławna Dolna (Zamek Śląskich Legend, Gród Średniowieczny, Arka Noego, kalwaria, punkt widokowy) - Szwajcaria Lwówecka (formacje skalne, punkty widokowe) - Lwówek Śląski (Stare Miasto)

Powrót: 09/10.07.2023 niedziela/poniedziałek, około godz. 23:30-0:30, Warszawa, Plac Bankowy

Koszty

Koszt wycieczki wynosi 530 PLN i obejmuje:

✔ przejazdy autokarem na trasie Warszawa - Janowice Wielkie oraz Lwówek Śląski - Warszawa

✔ transport rowerów na specjalnej przyczepie

✔ nocleg w Jeleniej Górze (800 m od rynku) w 4-osobowych domkach typu holenderskiego z łazienką i aneksem kuchennym oraz w 2-osobowych przyczepach kempingowych z toaletą i umywalką (w oddzielnym budynku znajdują się prysznice i kuchnia), na terenie obiektu Biedronka

Możliwość noclegu w 2-osobowym pokoju z łazienką - dopłata 30 PLN od osoby.

✔ opieka pilota

✔ ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.

✔ przygoda na rowerowym szlaku, zwiedzanie oraz wieczorna integracja w fajnej grupie

✔ organizacja ogniska, drewno, kije do kiełbasy

✔ mapki papierowe i elektroniczne z trasami

Powyższa kwota nie obejmuje posiłków i kosztów zwiedzania.

Pilot nie świadczy usług serwisu rowerowego.