Słowacja - Tatry Wysokie 

Krywań i Bystra Ławka

24-25.06 

Najdłuższe dni w roku to doskonały czas na wyprawę górską i piękne widoki w Tatrach Wysokich na Słowacji. 

✔ 2 dni w Tatrach Wysokich

✔ przejazdy komfortowym autokarem

✔ Krywań - narodowa góra Słowacji

✔ Bystra Ławka - widokowy szlak, jeden z najatrakcyjniejszych w słowackich Tatrach

✔ Rysy lub Koprowy Wierch dla chętnych

✔ Nocleg w Szczyrbskim Jeziorze - dogodna lokalizacja do realizowania wypraw w dowolnie wybrane cele: Rysy, Koprowy Wierch, Łomnica, Sławkowski Szczyt, Wielicka Dolina i inne

✔ Każdy uczestnik ma możliwość wyboru własnej trasy i celu na weekend

Atrakcje

W sobotę rano dojeżdżamy autokarem na szlak, wcześniej będzie czas na śniadanie i przebranie się w miejscu naszego noclegu. Nocujemy w centrum Szczyrbskiego Jeziora. Daje to możliwość wykorzystania kolejki elektrycznej i zaplanowania pobytu zgodnie z własnymi, indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Nie mamy zarezerwowanych posiłków na określoną godzinę i będą to najdłuższe dni w roku, zatem można wybrać dowolny cel w Tatrach Wysokich na Słowacji. W miejscu naszego noclegu jest aneks kuchenny, a w okolicy sklepy i restauracje.

Krywań (2495 m) to symbol i narodowa góra Słowacji - umieszczona w godle tego państwa, pełni taką samą rolę, jak u nas Giewont.  Szlak na Krywań (3h30 min + przerwy) jest stosunkowo łatwy, bez większych utrudnień, jedynie ostatni fragment podejścia został ubezpieczony za pomocą łańcucha. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność ze względu na wyślizgane kamienie i płyty. Szlak wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, na szlaku nie ma schroniska, zatem na górskie łazikowanie zabieramy wcześniej przygotowany prowiant i napoje. Dla osób z mniejszą wprawą w górskich wędrówkach oraz w przypadku załamania pogody możliwość skrócenia trasy do około 5h bez wchodzenia na szczyt.

Bystra Ławka (Bystrá lávka, ok. 2300 m) to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Jest najniższym punktem grani pomiędzy Furkotem, a Wielkim Soliskiem. Szlak na Bystrą Łąwkę jest jednym z najatrakcyjniejszych w słowackich Tatrach. Trasa nie jest zbyt trudna, a niektóre podejścia są ubezpieczone łańcuchami. W razie potrzeby jest możliwość skrócenia trasy i zjazd do Szczyrbskiego Jeziora kolejką linową.

Osoby, które wybiorą Rysy (2501 m) lub Koprowy Wierch (2363 m) dowieziemy w sobotę rano autokarem na szlak.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 23.06.2023 piątek, godz. 23:00, Warszawa, Plac Bankowy

Po górach chodzimy na lekko z małym plecakiem

Dzień 1 Krywań ↔17km⏱7h↗1303m­↘1031m: Trzy Źródła (Tri Studnićky, 1140m) - Grunik (1576m) - Maly Krivań (2335m) - Krywańska Przełączka (Daxnerovo Sedlo) - Krivań (2495m) - Dolina Ważecka (Važecka dolina) - Szczyrbskie Jezioro (Śtrbske Pleso, 1342m)

Dzień 2 Bystra Ławka ↔14km⏱6h↗990m­↘990m: Szczyrbskie Jezioro (1342m) - Dolina Młynicka - Wodospad Skok - Pleso nad Skokom (1801m) - Capi Staw (Capie pleso, 2075m) - Bystra Ławka (Bystre Sedlo, 2314m, 3h20min) - Dolina Furkotska - Schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) - Szczyrbskie Jezioro

Powrót: 25/26.06.2023 niedziela/poniedziałek, około godz. 0:30-1:30, Warszawa, Plac Bankowy

Koszty

Koszt wycieczki wynosi 440 PLN i obejmuje:

✔ przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Szczyrbskie Jezioro - Warszawa

dojazd autokarem na szlak w sobotę

✔ nocleg w Szczyrbskim Jeziorze, w centrum miasta, pokoje 2, 3, 4-osobowe oraz typu studio, większość pokoi z łazienką, aneksy kuchenne.

✔ opieka pilota

✔ ubezpieczenie na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A: koszty leczenia - 20000 EUR (w tym koszt akcji ratunkowej do 6000 EUR), NNW - 15000 PLN

✔ mapki papierowe i elektroniczne z trasami

Powyższa kwota nie obejmuje posiłków.