Krutynia

Puszcza Piska i Mazurski Park Krajobrazowy

13-14.07 

W letni weekend zapraszamy na spływ kajakowy na jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków wodnych w Europie

komfortowy autokar, szybki dojazd w 3,5 godziny

2 dni na kajakach, relaks na plaży 

urozmaicony szlak rzeczno-jeziorny wśród dzikiej mazurskiej przyrody

dla początkujących i doświadczonych kajakarzy

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

wieczorna integracja przy ognisku z muzyką

nocleg w domkach nad rzeką w sercu Puszczy Piskiej, sypialnie 2 i 3-osobowe

Atrakcje

Lipcowy weekend spędzimy wsród nieskażonej i dzikiej przyrody. Płyniemy najpiękniejszym odcinkiem Krutyni przez malownicze jeziora na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego otoczone lasami Puszczy Piskiej. Na trasie liczne rezerwaty, atrakcje przyrodnicze i wieże widokowe. Relaks na plaży, zwiedzanie z przewodnikiem Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, wieczorem integracja przy ognisku.

W sobotę rano dojedziemy do stanicy wodnej w miejscowości Zgon, będzie czas na skorzystanie z toalety, przebranie się i przygotowanie do spływu. Początkowo płyniemy przez długie na prawie 8 kilometrów jezioro Mokre, które otoczone jest trzema rezerwatami i znajduje się na nim 5 wysp. Na prawym brzegu jeziora można wysiaść z kajaka i przespacerować się ścieżką przyrodniczą w rezerwacie Królewska Sosna, poszukać  obumarłej w wieku około 300 lat wielkiej sosny oraz dębu zwanego „Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka. Idąc kilkaset metrów dalej dojdziemy do pomostu z punktem widokowym na malownicze leśne jeziorko Kruczek. W północnej części jeziora, na lewym brzego można odpocząć i zrelaksować się na małej, urokliwej, piaszczystej plaży w Cierzpiętach. Z jeziora wpływamy do rzeki Krutynia, jest tu mała przenoska przy jazie, przepływamy przez Jezioro Krutyńskie, dalej płyniemy otoczoną lasami Krutynią do miejscowości Krutyń. Można tu zwiedzić muzeum przyrodnicze. Po obiedzie udamy sie autokarem do Kadzidłowa. Park Dzikich Zwierząt będziemy zwiedzać z przewodnikiem w formie wycieczki edukacyjnej spacerując przez zagrody ze zwierzętami. Zobaczymy między innymi jelenie, daniele, tarpany, łosie, wilki, dziki, konie polskie, miniaturowe kozy i osiołki. Szczególną atrakcją są bobry, żubr i bizon. Z ptaków prócz bocianów w parku mieszkają też głuszce i żurawie. 

Następnie zakwaterujemy się w domkach nad Krutynią w otoczeniu lasu, w sercu Puszczy Piskiej. W każdym domku są dwie sypialnie, pościel, łazienka i aneks kuchenny (czajnik, lodówka). Na terenie ośrodka mamy do dyspozycji: plażę z pomostem, hamaki, boisko do siatkówki, badmintona, można wypożyczyć rower, jest też restauracja (napoje, piwo, dania fast food i dla grup posiłki na zamówienie). Wieczorem zrobimy ognisko z kiełbaską i muzyką.

W niedzielę po śniadaniu kontynuować bedziemy spływ Krutynią. Popłyniemy z Krutynia przez wioski Rosocha, Wojnowo, Ukta i spływ kończymy w Nowym Moście. Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać roślinność okalającą nie tylko oba brzegi, ale również występującą na dnie. Woda w rzece jest przejrzysta i bez trudu można podpatrywać ryby. Roślinność na Krutyni jest tak bujna, że niejednokrotnie na jej powierzchni tworzą się grube, zielone dywany, które są chętnie zasiedlane przez stada różnobarwnych ważek. Widok iście bajkowy. Podczas spływu kajakowego wypatrujcie krasnorostu Hildenbrandia rzeczna, który tworzy na kamieniach "krwawe plamy". Świadczą one o czystości wody. Na trasie przenoska przy starym młynie w Zielonym Lasku, następnie Rosocha z restauracją z pysznym domowym jedzeniem. Płyniemy dalej, rzeka niesie nas na przemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Szybko i często zmieniający się krajobraz nie pozwala na nudę. Rzeka przeprowadza nas również przez panoramy tutejszych wiosek i liczne pastwiska odcięte od wody pasmem trzcin. Docieramy do wsi Wojnowo. Atrakcją jest tutaj Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz wieża widokowa nad rzeką. Następny przystanek kilka kilometrów dalej we wsi Ukta. Znajdziemy tu sklep, restauracje, wiaty i wieżę widokową. Z Ukty pozostaje nam jeszcze 9 km spływu przez rezerwat Dolna Krutynia (około 2-3 godziny). Na tym odcinku rzeka silnie meandruje, brzegi porastają olszyny, osiki, jarzębiny, miejscami brzozy. Ma to duże znaczenie podczas upalnego lata, kiedy korony drzew tworzą nad naszymi głowami tunel chroniący nas przed skwarem. Na Mazurach nie tylko drogi mają swoje aleje drzewne. Nie bez powodu Krutynia nazywana jest rzeką pod baldachimem. W trakcie całego spływu można spotkać różne ptaki takie jak bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz oraz rzadkie gatunki roślin na przykład: storczyki, rosiczki, lilie i sasanki. 

Osoby z dobrą kondycją mogą przedłużyć spływ o 4 km i wpłynąć na jezioro Duś, aby zwiedzić klasztor starowierców i cerkiew prawosławną w Wojnowie (ok.oło 90 minut wraz ze zwiedzaniem).  Osoby ze słabszą kondycją mogą skrócić trasę i zakończyć spływ w Ukcie.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 13.07.2024 sobota, godz. 6:15, rano Warszawa, Plac Bankowy

Płyniemy tylko z niezbędnymi rzeczami, po dwie osoby w kajaku.

 Osoby zgłaszające się pojedynczo zostaną dobrane w pary w autokarze. 

Dzień 1 13 km4h Zgon - Jezioro Mokre - Rezerwat Krutynia - Jezioro Krutyńskie - Krutyń

Spacer ścieżką przyrodniczą w rezerwacie Królewska Sosna. Zwiedzanie z przewodnikiem Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie - 90 minut.

Dzień 2 20 km6h Krutyń - Krutyński Piecek - Zielony Lasek (młyn) - Rosocha - Wojnowo (wieża widokowa, cerkiew) - Ukta (wieża widokowa) - Rezerwat Krutynia Dolna - Nowy Most

Powrót: 14.07.2024 niedziela, około godz. 22:00, Warszawa, Plac Bankowy

Koszty

Koszt spływu kajakowego wynosi 490 460 PLN i obejmuje:

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków, kiełbasy i dodatków na ognisko oraz biletu wstępu do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (40 zł przy grupie min. 20 osób). Dla całej grupy jest zarezerwowany obiad (zupa i drugie danie) w niedzielę po zakończonym spływie w cenie 40 zł.  

Obejrzyj fotorelacje z naszych poprzednich wyjazdów: Krutynia 2013   Krutynia 2016