✔ 4 dni na najpiękniejszych szlakach Czeskiego Raju i 1 dzień na zwiedzanie głównych atrakcji stolicy Czech
✔ Prachowskie Skały, Hruboskalsko, Příhrazské skaly, Drábské světničky, Maloskalsko, hrad Trosky, Vranov, Frýdštejn
✔ malownicze czeskie miasteczka Jiczyn, Malá Skála i Turnov
✔ Praga: Stare Miasto, Most Karola, Hradczany, wieża ratuszowa, Staromiejska Wieża Mostowa, Wieża Petrińska
✔ bogaty i urozmaicony program, trasy łatwe i przyjemne
✔ komfortowy autokar
✔ 4 noclegi w jednym miejscu, w dogodnej lokalizacji, 2-osobowe sypialnie
✔ chodzisz i zwiedzasz na lekko w tempie jakie lubisz
✔ możliwość skracania lub wydłużania tras
✔ integracja przy ognisku
Czeski Raj jest najstarszym obszarem chronionego krajobrazu w Republice Czeskiej. Jest to obszar o wyjątkowym dziedzictwie geologicznym i krajobrazowym, niezliczone bogactwo stworzonych przez naturę kształtów i form skalnych. Napotkać tu można liczne rozpadliny, parowy, jary, wieże, skalne filary czy malownicze punkty widokowe. W 2005 roku obszar został włączony do Globalnej Sieci Geoparków UNESCO. W erze mezozoicznej istniało tu morze. Potężne siły tektoniczne spowodowały wypiętrzenie się z wody dna morskiego. W wyniku stopniowej erozji powstały charakterystyczne i unikalne w świecie miasta skalne: Suché skaly, Prachovské skaly, Hruboskalsko, Příhrazské skaly z wysokimi skalnymi wieżami i głębokimi urwiskami. Trzeciorzędowa aktywność wulkaniczna dopełniła krajobraz o ważne dominanty Czeskiego Raju - pozostałości po dawnych wulkanach - szczyty Velíš, Zebín, Trosky, Vyskeř i innych. Atrakcyjne miejscowości w okolicy Czeskiego Raju ze względu na położenie i zabytki, które zwiedzimy to Jičín, Malá Skála i Turnov. Dodatkową atrakcją będzie całodniowa wycieczka do Pragi.
Prachowskie Skały to najpiękniejsze skalne miasto w Czeskim Raju z licznymi formacjami skalnymi i punktami widokowymi. Jedną z największych atrakcji Prachowskich Skał jest słynny Korytarz Cesarski z monumentalnym tworem zwanym Modlitwą Skał. Cesarz Austrii - Franciszkek I odwiedził to miejsce w 1813 roku. Wieże skalne o wysokości 40 m, są częstym celem alpinistów.
Cechą wyróżniającą Hruboskalsko spośród innych skalnych miast są wysokie, osiągające nawet do 60 metrów monumentalne wieże skalne. Położony na obszarze skalnego miasta Hruboskalsko, zamek Valdštejn z 1260 roku uważany jest za najstarszy zamek w Czeskim Raju. Podczas renowacji w XIX wieku na końcu zamku zbudowano punkt widokowy na Trosky i pobliskie skalne miasto. Na uwagę zasługuje prowadzący do zamku kamienny most z barokowymi posągami świętych oraz kaplica św. Jana Nepomucena z obrazem Jana Chrzciciela. Romantyczny zamek Hrubá Skála wzniesiono na skałach z piaskowca na miejscu średniowiecznego zamku z XIV wieku. Warownia usytuowana została na wysokiej skale, górującej nad malowniczą doliną rzeki Libuňki (dopływ Izery). Z zamku roztacza się ładny widok na okolicę, zwłaszcza na Hruboskalsko, Zamek Trosky, wzgórza Tábor i Kozákov. Mariánská vyhlídka to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych punktów widokowych na terenie rezerwatu przyrody Czeski Raj. Z tarasu rozpościera się malownicza panorama zamków Hrubá Skála i Trosky oraz grzbietu Kozakova (744 metry n.p.m) będącego najwyższą górą Czeskiego Raju. Ponadto widać stąd także grupy skał Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník czy Dračí věž. Pod punktem widokowym Mariánská vyhlídka znajduje się symboliczny cmentarz zaginionych alpinistów. Hrad Trosky to monumentalna średniowieczna warownia usytuowana na trudno dostępnym wysokim wierzchołku dawnego bazaltowego komina wulkanicznego (geomorfologiczny unikat na skalę światową) i jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów średniowiecznych czeskich warowni. Charakterystycznym elementem zamku są połączone grubym murem wyrastające z bazaltowej skały dwie okazałe wieże. Pierwsza z nich mierzy 57 metrów i nazywana jest potocznie "Panna", zaś druga (mniejsza) 47 metrowa, bardziej przysadzista określana jest mianem "Baba". Z jego fortecy rozpościera się przepiękny widok na cały Czeski Raj, Karkonosze oraz Średniogórze Czeskie i Grzbiet Jeśtedski.
Główną atrakcją rezerwatu Příhrazské skály jest osobliwa formacja skalna Kobylí hlava (391 metrów n.p.m.). Skalne miasto skrywa w skałach wykutą świątynię zwaną Hynšta, która w XVII wieku służyła jako schronienie dla prześladowanych Czeskich Braci. Ponadto znajdują się tu także liczne punkty widokowe oraz pozostałości XIII wiecznych gródków. Drábské světničky to imponująca formacja skalna, zespół siedmiu potężnych piaskowcowych bloków oddzielonych od siebie wąskimi rozpadlinami. Na terenie skał znajduje się punkt widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama Czeskiego Raju.
Maloskalsko to obszar Czeskiego Raju, w którym odkryjemy skalne miasta i labirynty, zamki zawieszone na skałach i liczne punkty widokowe. Na stromym skalnym cyplu masywu Vranovský hřeben na rzeką Izerą znajduje się punkt widokowy, który z wysokości 55 m oferuje wspaniały widok na dolinę Izery i na przeciwległe Suché skaly. Zobaczymy też najdłuższy w Czechahch skalny zamek Vranov, który zwany jest również Panteonem. Wznosi się majestatycznie nad miejscowością Malá Skála, jednym z najbardziej malowniczych zakątków Czeskiego Raju. Na drugim końcu masywu wznoszą się malownicze ruiny zamku Frýdštejn z XIV wieku. Najlepiej zachowaną częścią zamku jest duża okrągła wieża. Wieża ma około 15 m wysokości i 9 m średnicy, a jej mur ma grubość dwóch metrów. Najwyższym wierzchołkiem Besedických skal jest Sokol z widokiem na Suché skály, a pozostałe punkty z widokiem na dolinę rzeki Jizery to Zátiší, Kde domov můj, Hořákova czy Kinského. W pobliżu wierzchołka wznoszą się dwie samotne skały piaskowcowe, jedna z płaskorzeźbą M. Tyrša. Skalny labirynt Kalich - Chléviště to romantyczny labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. W czasach antyreformacji były miejscem ukrywania się prześladowanych niekatolików. Przypomina o tym wykuty w skale kielich z datą 1634. Znajdziemy tu liczne groty, jaskinie i formacje skalne jak Želva, Medvěd i Hroch. Przez labirynt prowadzi żółta trasa turystyczna, która jest częściowo wykuta w skałach.
Jičín to piękne miasteczko otoczone wzgórzami, jest zaliczane do najbardziej malowniczych miast w Republice Czeskiej, a jego najsławniejszym mieszakańcem jest rozbójnik Rumcajs - postać z bajki autorów Václava Čtvrtka i Radka Pilařa.
Rynek Valdštejnovo náměstí ze wszystkich stron otaczają kamienice z arkadami. Nad rynkiem wznosi się renesansowa Brama Valdicka, pałac i barokowy kościół św. Jakuba Starszego. Pośrodku rynku stoi Kolumna Maryjna, fontanna z rzeźbą Amfitryty oraz Fontanna Koronacyjna.
Brama Valdicka to renesansowa wieża o wysokości 52 metrów. Będąc w Jiczinie, na pewno warto pokonać 156 schodów, by wejść na galerię widokową i rozkoszować się widokami. Brama Valdicka została zbudowana w latach 1568-1578 jako element murów miejskich.
Pałac Wallensteina i park pałacowy przebudowany w stylu klasycystycznym to obiekt dominujący w południowej pierzei rynku. Początkowo renesansowe skrzydło pałacu zostało zbudowane na początku XVII wieku, w czasach, gdy Jiczin należał jeszcze do rodu Smiřickich. w 1813 roku przebywał tu austriacki cesarz Franciszek I.
Lodżia Wallensteina Należy do większego kompleksu, w skład którego dziś oprócz Loggi wchodzi także dziedziniec z budynkami gospodarczymi oraz park Libosad z grotą. Cały teren położony jest u podnóża malowniczego bazaltowego wzgórza Zebína.
Wieża Milohlídka to najstarsza kamienna wieża widokowa w Czeskim Raju. Neogotycka Milohlídka, licząca osiem metrów wysokości, ukryta jest w parku leśnym na szczycie wzgórza Čeřovka
Zakład szewski Rumcajsa - niewielki domek przy malowniczej uliczce Pod Koštofránkem z czasów, gdy Rumcajs jeszcze nie był rozbójnikiem.
Miasto Turnov zostało założone nad rzeką Izerą w połowie XIII wieku. Najwięcej zabytków w Turnowie odnajdziemy przy Placu Czeski Raj: budynek Miejskiej Kasy Oszczędności z 1906 roku, renesansowy ratusz z 1526 roku, fontanna z piaskowca ze złoconą rzeźbą patronki Turnova – Matki Boskiej (replika oryginalnej fontanny z przed 1778 roku), Kościół św. Franciszka z XVII wieku oraz jedna z największych neogotyckich budowli sakralnych w Europie Środkowej - Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Praga to miasto setek wież, wpisane na listę UNESCO i jedno z najpiękniejszych miast świata. Zobaczymy ratusz na Starym Mieście ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj, Zamek Praski oraz Katedrę Św. Wita na Hradczanach, kręte uliczki żydowskiego miasta, znane z powieści Franza Kafki, słynny gotycki Most Karola i kościół św. Mikołaja na Malej Stranie - najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze oraz wzgórze Petřín z wieżą widokową, przypominającą miniaturę wieży Eiffla.
Wyjazd: 30.04.2024 wtorek, godz. 23:00, Warszawa, Plac Bankowy
Łazikujemy i zwiedzamy na lekko z małym plecakiem
Dzień 1 Prachowskie Skały i Jiczyn↔12km⏱5h+zwiedzanie↗396m↘504m: Prachovské skály: skalne wieże, wąwozy, liczne punkty widokowe - Prahov - hrad Brada (punkt widokowy) - Jiczyn (Stare Miasto)
Dzień 2 Hruboskalsko i zamek Trosky ↔15km⏱6h↗485m↘376m: Masov - Hlavatice (wieża widokowa) - zamek Valdštejn - Vyhlídka U Lvíčka - Vyhlídka Na Kapelu - Adamovo lože - Mysia Dziura (szczelina skalna) - zamek Hrubá Skála - zamek Trosky (punkty widokowe)
Dzień 3 Praga ⏱9h: Hradczany - Stare Miasto - Josefov - Most Karola - Mala Strana - Petrzyn
Dzień 4 Maloskalsko i Turnov ↔16km⏱6h↗453m↘641m: zamek Frýdštejn - Vranovský hřbet - zamek Vranov (Panteon) - Malá Skála - Sokol (562m, panorama na Suché skaly) - Besedické skály (skalny labirynt) - zamek Zbiroh - Turnov
Dzień 5 Drábské světničky i Příhrazské skály ↔9km⏱4h↗308m↘348m: hrad Valečov - Skalka - złota ścieżka - hrad Klamorna (punkt widokowy) - hrad Drábské světničky - Heroldova vyhlídka - Studený průchod (szczelina skalna) - Staré Hrady (punkt widokowy) - Příhrazské skály - Příhrazy (restauracja)
Powrót: 05.05.2023 niedziela, przed północą (23:00-0:00), Warszawa, Plac Bankowy
Mariusz Ł.
Joanna W.
Katarzyna K.
Zdzislawa B.
Jędrzej N.
Magdalena J.
Marta P.
Andrzej S.
Elżbieta Ch.
Irena S.
Wiesława H.
Anita J.
Marcin J.
Helena G.
Dobromir G.
Aleksandra K.
Magdalena K.
Oliwia T.
Marcin N.
Katarzyna S.
Bogusia Z.
Tomasz Ż.
Michał G.
Zosia B.
Agnieszka Ch.
Robert Ch.
Zuzanna G.
Leokadia G.
Danuta M.
Patrycja M.
Monika W.
Mirosław J.
Mariusz D.
Kacper D.
Małgorzata Za.
Małgorzata Zi.
Piotr Dz.
Agnieszka P.
Sergiy M.
Svitlana R.
Mykhailo L.
Monika T.
Magdalena S.
Agnieszka R.
Iwona N.
Joanna K.
Pola J.
Agnieszka L.
Wojtek P.
Ewa Sz.
Bożena J.
Monika K.
Milena D.
Tomasz G.
Lista rezerwowa:
Magdalena K. i Wojciech K.
Magdalena G.
Joanna S.
Magdalena J.
Agnieszka K.
Danuta Z.
Ewa S.
Joanna S.
Robert J.
Agnieszka K.-M., Marianna M., Jakub M.
Agata G.
Aneta R.
?
Aktualizacja: 20.04.2024