Rugia i Hiddensee

 Przylądek Arkona

Park Narodowy Jasmund

Binz, Sellin, Sassnitz


30.05-02.06.2024

Długi czerwcowy weekend to idealny czas na pieszo-rowerową przygodę na niemieckich wyspach

✔ Nocleg przy plaży, 1 i 2-os. sypialnie, biesiady i zachody słońca nad morzem

✔ Rejs statkiem na Hiddensee

✔ Hochuferweg - ścieżka wzdłuż urwistych klifów, jedna z najlepszych widokowo tras w Niemczech

✔ Baumwipfelpfad - ścieżka w koronach drzew

✔ słynne kredowe klify w Parku Narodowym Jasmund

✔ przylądek Arkona - ważny ośrodek kultu słowiańskiego boga Świętowita

✔ przejazd zabytkowym parowozem Rasender Roland 

✔ najwspanialsze widoki na wyspie Hiddensee z latarni morskiej na wzgórzu Dornbusch

✔ cudowna architektura uzdrowiskowa w Binz, Sellin i Sassnitz

Atrakcje

Położenie naszego noclegu w najpiękniejszej części Rugii w sąsiedztwie  rezerwatu zapewnia nam dostęp do pięknych, piaszczystych plaż oraz do powietrza i wody najlepszej jakości, co daje nam doskonałe warunki do wypoczynku! Obie wyspy przemierzać będziemy pieszo i na wypożyczonych na miejscu rowerach, zwiedzimy wszystkie najciekawsze i najpiękniejsze miejsca! 

Na Rugię wjeżdżamy przez najdłuższy w Niemczech most (4 km długości) - Rügenbrücke.

Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide to jeden z najbardziej malowniczych regionów wyspy. Specjalnie przygotowana drewniana kładka zachęca do spaceru, podczas którego miłośnicy przyrody mają szansę zaobserwować rzadkie gatunki ptaków. W maju i czerwcu można tu napotkać niektóre gatunki orchidei, takie jak orchidea Fuchsa. Całe przejście kończy się tarasem widokowym na wybrzeżu, z którego  można  podziwiać wspaniały zachód słońca.

Przylądek Arkona - miejsce-legenda. Dwie latarnie na 45-metrowym, urwistym klifie są wizytówką tego regionu i oferująją imponujący widok na cały pólwysep Wittow. Arkona była znanym ośrodkiem kultu słowiańskiego boga Świętowita. Do dziś przetrwały również ślady średniowiecznego grodu Słowian.

Altenkirchen i Wiek to urokliwe miejscowości na Półwyspie Wittow. W Altenkirchen znajduje się najstarszy kościół na wyspie oraz prawdopodobnie najmniejszy McDonalds na świecie. Natomiast miasteczko portowe Wiek uważane jest za najbardziej romantyczne na Rugii.

Vitt - niewielka wioska rybacka z charakterystycznymi domami krytymi strzechą oraz małą zabytkową kaplicą z 1806 roku.

Megalityczny grobowiec w Nobbin - imponująca spuścizna z minionych epok jest jednym z największych kamiennych grobowców w północnych Niemczech. Trapezoidalna budowa grobowca składa się z 53 megalitów i rozciąga się na długości 34 metrów.

Jasmund - najpiękniejsze kredowe wybrzeże Europy, gęsty, pierwotny las bukowy, największy obszar leśny na Rugii, skała kredowa Kӧnigsstuhl, wznosząca się na wysokość 118 metrów, malownicze jeziorka,liczne punkty widokowe, z których rozpościerają się wpaniałe widoki na turkusowe morze, ścieżki wzdłuż ciągnących się kilometrami klifów  i wiele innych niespodzianek natury czeka w tym najmniejszym parku narodowym w Niemczech wpisanym na listę UNESCO. Nasz 14 km spacer przez Park Narodowy Jasmund zakończymy w Sassnitz.

Sassnitz - największe miasto na Rugii, przyciąga zwiedzających kolosalnym molo o długości 1450 metrów, uroczą starówką oraz pełnym zgiełku, pięknym portem rybackim z kilkudziesięcioma kolorowymi łódkami i kutrami, gdzie codziennie z kilku z nich sprzedawane są świeże ryby, ale przede wszystkim Fishbrotchen, czyli tradycyjne ryby w bułce.

Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft odsłania zwiedzającym prawdziwe piękno nadbałtyckich plaż. Wiosną i jesienią goście mogą podziwiać wyjątkowy spektakl: przelatujące klucze tysięcy żurawi, które zatrzymują się całymi koloniami na wybrzeżu. Charakterystycznym elementem przyrody rugijskiego wybrzeża są płytkie przybrzeżne wody występujące w zatokach okolone przez półwyspy.Woda często jest tu cieplejsza, nieznaczna głębokość  pozwala na bezpieczne kąpiele, a piasek jest szczególnie drobniutki i gładki. W skład Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft wchodzi między innymi cypel Bug na Półwyspie Wittow oraz wyspa Hiddensee.

Putbus - miasto-ogród, zwane również miastem róż lub białym misteczkiem zostało założone w XIX wieku na planie koła. Ogromny kolisty rynek (Circus) otoczony jest przez białe zabytkowe kamieniczki. Duży park pałacowy, kryje w sobie dziesiątki gatunków drzew i krzewów z całego świata oraz ogrody różane i oranżerię. To najbardziej słoneczne miejsce na Rugii.

Sellin - słynny nadmorski kurort z ciekawą architekturą z przełomu XIX i XX wieku .Główną atrakcją miasta jest molo o długości 394 m oraz niesamowity budynek na plaży - Brückenhaus z romantyczną restauracją i wytworną salą balową, dobry punkt widokowy na morze, wizytówka Rugii. Wilhelmstrasse jest najbardziej znaną ulicą, przy której można zobaczyć wiele lśniących bielą, pięknych, ekskluzywnych domów i pensjonatów.

Rasender Roland (Szalony Roland) - to zabytkowa, wąskotorowa kolejka, która kursuje między Putbus a Göhren. Przejażdżka kolejką, która ciągnięta jest przez parowóz z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Kolejką pojedziemy z Sellin do Binz.

Binz -  to jeden z najczęściej odwiedzanych nadmorskich kurortów na wybrzeżu Bałtyku, który słynie z szerokich, piaszczystych plaż i urokliwej architektury. Dom Zdrojowy oraz najpiękniejsze klasycystyczne wille znajdują się wzdłuż promenady, którą można spacerować aż do Prory. Symbolem Binz jest drewniane molo zaliczane do najdłuższych nad Morzem Bałtyckim (370 m długości).

Prora - w tej miejscowości, niedaleko Binz, hitlerowcy zbudowali uzdrowiskowy kombinat dla 20 tysięcy ludzi;  architektoniczna ciekawostka o długości 4,5 kilometra. Z końcem wojny nieukończony budynek zaczął popadać w ruinę. W 2011 roku w północnym skrzydle urządzono najdłuższy hostel na świecie.

Baumwipfelpfad - ścieżka w koronach drzew - jedna z kilku takich atrakcji w Europie. Imponująca drewniana wieża wyrosła pośród gęstych lasów przybrzeżnych w regionie Prory. Zwieńczona „orlim gniazdem” wieża ma wysokość 40 metrów, a usytuowana jest 82 m n.p.m. Spacer uatrakcyjniają poglądowe stacje i w przenośni „tory przeszkód”, na które wstępuje się z lekką obawą. Gdy znajdziemy się na szczycie, w orlim gnieździe, znaczyć to będzie, że pokonaliśmy ścieżkę o długości 1250 metrów. Panoramiczny efekt, niezapomniane wrażenia, wspaniałe widoki zapierające dech w piersiach - Morze Bałtyckie i niemal cała Rugia pod nami.

Wyspa Hiddensee  leży w obrębie Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft i ma status uzdrowika nadmorskiego. Na wyspie panuje zakaz poruszania się samochodami, można przemieszczać się pieszo, rowerami lub konno. Wyspa  przyciąga długimi, białymi, piaszczystymi plażami, uroku dodają rozległe słone mokradła, surowe klify i piękne sosnowe lasy. Sielską atmosferę dopełnia niebanalna zabudowa - urokliwe wioski z bajkowymi, kolorowymi chatkami pokrytymi strzechą. Nic więc dziwnego, że to rajskie miejsce, szczególne połączenie nienaruszonej przyrody i absolutnego spokoju od zawsze przyciągało romantycznych podróżników, między innymi pisarzy, poetów, artystów i aktorów.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 29.05.2024 środa, godz. 21:00, Warszawa, parking dla autokarów przy Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (między Emilii Plater, a stacją Metro Centrum)

Zwiedzamy i jeździmy rowerami na lekko tylko z niezbędnymi rzeczami.

Dzień 1 🌳 Putbus (miasto-ogród) - Hochuferwanderweg (klify i punkty widokowe) - Sellin (molo i plaża) - Rasender Roland (Szalony Roland, przejazd zabytkowym parowozem) - Binz (zabytkowa architektura, molo i plaża) - Prora - Baumwipfelpfad (ścieżka w koronach drzew) - Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide - Nonevitz (plaża) 

Dzień 2 🚲 Półwysep Wittow ↔40km: Bakenberg - przylądek Arkona (klify, latarnia morska) - Witt (wioska rybacka) - Nobbin (grobowiec megalityczny) - Altenkirchen - Starrvitz - Dranske (port, plaża) - Kreptitzer Heide - Bakenberg 

Dzień 3 🚲 Wyspa Hiddensee ↔45km: Bakenberg - Altenkirchen - Breege - rejs statkiem (75 min) - Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft - Hiddensee: Vitte - Kloster - Dornbusch (latarnia morska) - Neuendorf - Vitte (plaża, port); - rejs statkiem - Breege - Wiek - Bakenberg  

Dzień 4 🌳 Park Narodowy Jasmund ↔14km: Hagen - jeziorko Herthasee - Köningsstuhl - Große Stubbenkammer - Viktoria-Sicht (punkt widokowy) - Ernst-Moritz-Arndt-Sicht (punkt widokowy) - Wissower Klinken - Piratenschlucht - Sassnitz 

Powrót: 02/03.06.2024 niedziela/poniedziałek, około godz. 1:00 w nocy, Warszawa, parking przy Pałacu Kultury i Nauki 

Lista uczestników


Lista rezerwowa:

Aktualizacja: 24.05.2024

Obejrzyj fotorelację z naszych poprzednich wyjazdów: RUGIA 2018 i RUGIA 2019