Sokołda i Supraśl

Puszcza Knyszyńska

18-19.05.2024 

W majowy weekend wybraliśmy się na Podlasie na spływ kajakowy urokliwymi rzekami Sokołda i Supraśl.

komfortowy autokar, szybki dojazd w 3 godziny

2 dni na kajakach 

piękne i malownicze trasy spływu w Puszczy Knyszyńskiej

dla początkujących i doświadczonych kajakarzy

uzdrowisko Supraśl: plaża, bulwary, tężnia

Białystok - zwiedzanie stolicy Podlasia: Stare Miasto, Pałac i Ogrody Branickich

zwiedzanie Supraśla: Pałac Buchholtzów,  Muzeum Ikon, Domy Tkaczy

nocleg w zabytkowym klasztorze!

Atrakcje

Spływ kajakowy to prosta i ciekawa forma aktywnego spędzania wolnego czasu i jednocześnie najlepszy sposób na odkrywanie uroków Podlasia i obserwowanie przyrody w pięknych zakątkach rzek. 

W trakcie naszej wycieczki połączymy relaks na kajakach ze zwiedzaniem uzdrowiska Supraśl i stolicy Podlasia - Białegostoku. Niewątpliwie dużą atrakcją będzie nocleg w XV-wiecznym zabytkowym prawosławnym Monasterze Supraskim.

Sokołda 

Spływ rzeką Sokołdą jest łatwy i przyjemny.  Trasa jest malownicza, rzeka silnie meandruje, wijąc się wśród łąk. Wyraźny nurt sprawia, że nie musimy wiosłować, kajak płynie sam, a my możemy się relaksować i delektować otaczającą przyrodą. Płyniemy przez Puszczę Knyszyńską, a na trasie można zobaczyć drewniane nieczynne młyny wodne oraz wioski o architekturze drewnianej. Na trasie spływu dwie krótkie przenoski na jazach.  

Supraśl 

Supraśl jest rzeką silnie meandrującą, bardzo czystą, płynącą otwartą doliną przez Puszczę Knyszyńską. Szlak kajakowy należy do niezbyt trudnych, bez przeszkód ukrytych w wodzie. Trasa ciekawa, urozmaicona z przeszkodami w postaci podpiętrzeń wody, niskich mostków, mogą pojawić się też zatory z gałęzi i powalone drzewa

W niedzięlę kontynujemy spływ rzeką Supraśl aż do Wasilkowa. Dystans 17 km, piękna i malownicza trasa bez przenosek.

Uzdrowisko Supraśl

Supraśl to jedno z najciekawszych i najpięknieszych podlaskich miasteczek, jest uzdrowiskiem. Położone jest w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 3 godziny.  W 1501 roku na uroczysku Suchy Hrud powstał prawosławny Monaster. Obecnie jest to główna atrakcja miasta, na terenie klasztoru znajduje się cerkiew, Pałac Archimandrytów, Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.  Jedną z najciekawszych atrakcji w Supraślu jest zabytkowy pałac Buchholtzów wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, obecnie siedziba Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Warto też skorzystać z tężni solankowej, pospacerować po bulwarach nad rzeką Supraśl i odpocząć na plaży nad zalewem. W Supraślu zobaczymy również Domy Tkaczy oraz grobowce Buchholtzów i Zachertów. 

W niedzielę spływ kończymy w Wasilkowie. Kilometr od rzeki znajduje się pięciokopułowa cerkiew św. Piotra i Pawła. Przed powrotem do Warszawy odwiedzimy jeszcze Białystok. Najważniejszą atrakcją stolicy Podlasia jest starówka oraz Pałac i Ogrody Branickich. 

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 18.05.2024 sobota, godz. 6:15, rano Warszawa, parking dla autokarów przy Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (między Emilii Plater, a stacją Metro Centrum)

Płyniemy tylko z niezbędnymi rzeczami, po dwie osoby w kajaku.

 Osoby zgłaszające się pojedynczo zostaną dobrane w pary w autokarze. 

Dzień 1 Sokołda i Supraśl 22 km6-7h Sokołda - Surażkowo - Zasady - Konne - Supraśl

Możliwość wyboru krótszej trasy i rozpoczęcia spływu w Surażkowie. Czas spływu do Supraśla 4-5 godzin, 15 km.

Supraśl - obiad, czas wolny na zwiedzanie

Dzień 2 Supraśl 17 km5h Supraśl - Pólko - Nowodworce - Wasilków

Białystok - obiad, czas wolny na zwiedzanie

Powrót: 19.05.2024 niedziela, około godz. 22:00-23:00, Warszawa, parking przy Pałacu Kultury i Nauki 

Lista uczestników

Aktualizacja: 17.05.2024