Słowacja - Tatry Wysokie 

Rysy, Koprowy Wierch, Bystra Ławka

03-04.08 

Sierpień to doskonały czas na wyprawę górską i piękne widoki w Tatrach Wysokich.

✔ 2 dni w Tatrach Wysokich na Słowacji

✔ przejazdy komfortowym autokarem

Rysy (2501 m) - najwyższy szczyt Polski

✔ dla chętnych Koprowy Wierch

✔ Bystra Ławka - widokowy szlak, jeden z najatrakcyjniejszych w słowackich Tatrach

nocleg w Szczyrbskim Jeziorze - dogodna lokalizacja do realizowania wypraw w dowolnie wybrane cele

✔ każdy uczestnik ma możliwość wyboru trasy dopasowanej do własnych potrzeb i kondycji

Atrakcje

W sobotę rano dojeżdżamy autokarem na szlak, wcześniej będzie czas na śniadanie i przebranie się w miejscu naszego noclegu. Nocujemy w centrum Szczyrbskiego Jeziora. Daje to możliwość wykorzystania kolejki elektrycznej i zaplanowania pobytu zgodnie z własnymi, indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Nie mamy zarezerwowanych posiłków na określoną godzinę, zatem można wybrać dowolny cel w Tatrach Wysokich na Słowacji. W miejscu naszego noclegu jest aneks kuchenny, a w okolicy sklepy i restauracje.

Rysy w Tatrach Wysokich to najwyższy szczyt Polski o wysokości 2501 m. Góra znajduje się nad Morskim Okiem i leży na granicy polsko-słowackiej. Dojście od strony polskiej jest strome, długie i wycieczka na Rysy zajmuje zazwyczaj cały dzień natomiast od strony Słowacji wiedzie na szczyt stosunkowo łatwa ścieżka, a po drodze są dwa schroniska, gdzie można odpocząć i zjeść objad. 

Wejście na Rysy rozpoczniemy od Szczyrbskiego Jeziora, w 90 minut dojdziemy do schroniska przy Popradzkim Plesie. Po odpoczynku wyruszymy niebieskim szlakiem przez malowniczą Dolinę Mięguszowiecką. Niebieski szlak prowadzi na Koprowy Wierch, piękna trasa, trochę krótsza niż na Rysy. Przy rozstaju szlaków skręcimy w prawo, pójdziemy szlakiem czerwonym, który zacznie się wspinać w kierunku schroniska i Przełęczy Waga. Schronisko pod Rysami jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach na wysokości 2250 m, jest to dobre miejsce na odpoczynek przed ostatecznym podejściem na Rysy. Na szczycie są 2 wierzchołki z piękną panoramą na Tatry i Morskie Oko. Wracamy tą samą drogą  na obiad do schroniska przy Popradzkim Plesie i dalej na nocleg do Szczyrbskiego Jeziora.

Drugiego dnia proponujemy piękną, malowniczą i widokową trasę na Bystrą Ławkę (2300m), idąc Dolinami Furkotną i Młynicką dotrzemy do schroniska na Solisku.

Bystra Ławka (Bystrá lávka, ok. 2300 m) to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Wędrówka na przełęcz wymaga dobrej kondycji i przygotowania.  Trasa prowadzi przez dwie piękne doliny polodowcowe: Dolinę Furkotną i Dolinę Młynicką, obok jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów, czyli Wodospadu Skok w Dolinie Młynickiej, o wysokości 25 metrów. Na odcinku przy wodospadzie znajdują się łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po gładkich i śliskich skałach. Trasę do przełęczy Bystrá lávka od wodospadu Skok pokonuje się w ciągu dwóch godzin. Podczas wspinaczki można podziwiać piękny widok na dolinę, aż do Capiego Stawu (Capie pleso) i Kolistego Stawu (Okrúhle pleso). Staw Kolisty położony jest w najwyższej części Doliny Młynickiej, czyli na wysokości 2100 m n.p.m. i nawet w połowie lipca jest nadal częściowo pokryty lodem. Nad stawami znajduje się majestatyczny Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m n.p.m.), dalej widoczny jest dwuwierzchołkowy szczyt Vysoká (2560 m n.p.m.), a po wejściu na przełęcz - wschodnia grań szczytu Krywań (2494 m n.p.m.). Zejście z przełęczy do kolejnego polodowcowego jeziora  jest strome. Wyżni Wielki Furkotny Staw znajduje się na wysokości 2157 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości jeziorem polodowcowym w Tatrach Wysokich po Lodowym Stawku (Modré pleso, 2189 m n.p.m.). Na prawo od jeziora znajdują się dwa ostre szczyty: Furkot (Furkotský štít, 2405) i Ostrá s Kozí dom, które tworzą nad doliną masywną ścianę skalną nie do pokonania dla zwykłego człowieka. Pomiędzy potężnymi głazami schodzimy do kolejnego jeziora polodowcowego - Niżni Wielki Furkotny Staw i dalej pomiędzy skałami do Doliny Furkotnej. Po dwóch godzinach od przełęczy dociera się do skrzyżowania znaków niebieskich i żółtych. Żółty szlak prowadzi dalej doliną, niebieski - skręca w lewo i krótkim, łagodnym podejściem prowadzi do górnej stacji kolejki linowej w pobliżu schroniska pod Soliskiem, skąd roztacza się piękny widok na dolinę Szczyrbskiego Jeziora. Jeżeli chcielibyście odpocząć od zejścia i odciążyć kolana w drodze powrotnej, możecie skorzystać z kolejki linowej z Soliska.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 02.08.2024 piątek, godz. 23:00, Warszawa, Plac Bankowy

Po górach chodzimy na lekko z małym plecakiem

Dzień 1  Rysy 20km⏱9h↗1272m­↘1272m:  Szczyrbskie Jezioro (1342m) -  Popradzki Staw (schronisko) - Żabia Dolina - Schronisko pod Rysami (2250 m)- Waga (2340 m) - Rysy (2501 m, 10 km, 4 h 30 min) - Schronisko pod Rysami - Dolina Mięguszowiecka - Hotel Górski przy Popradzkim Stawie (restauracja) - Szczyrbskie Jezioro

Dzień 2  Bystra Ławka ↔11km⏱4h30min1013m­↘544m: Szczyrbskie Jezioro (1342m) - Dolina Młynicka - Wodospad Skok - Pleso nad Skokom (1801m) - Capi Staw (Capie pleso, 2075m) - Bystra Ławka (Bystre Sedlo, 2314m, 3h20min) - Dolina Furkotska - Schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) - zjazd kolejką - Szczyrbskie Jezioro

Powrót: 04/05.08.2024 niedziela/poniedziałek, godz. 1:30, Warszawa, Plac Bankowy

Koszty

Koszt wycieczki wynosi 520 490 PLN i obejmuje:

✔ przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Szczyrbskie Jezioro - Warszawa

✔ nocleg w Szczyrbskim Jeziorze, w centrum miasta, pokoje 2, 3, 4-osobowe oraz typu studio, większość pokoi z łazienką, aneksy kuchenne.

✔ opieka pilota

✔ ubezpieczenie na 2 dni: koszty leczenia - 15000 EUR (w tym koszt akcji ratunkowej do 5000 EUR), NNW - 3000 EUR

✔ mapy papierowe i elektroniczne z trasami

Powyższa kwota nie obejmuje posiłków i zjazdu kolejką linową Solisko (14 EUR).

Obejrzyj fotorelacje z naszych poprzednich wyjazdów: TATRY 2023 , TATRY 2020 , TATRY 2019 , TATRY 2018