Słowacja - Tatry Wysokie
Hrebienok, Sławkowski Szczyt, Dolina Pięciu Stawów Spiskich, Czerwona Ławka, Bystra Ławka, Krywań, Rysy, Koprowy Wierch
20-21.07.2024
Lipiec to doskonały czas na wyprawę górską i piękne widoki w Tatrach Wysokich.
✔ 2 dni w Tatrach Wysokich na Słowacji
✔ przejazdy komfortowym autokarem
✔ Hrebienok i Dolina Pieciu Stawów Spiskich
✔ dla bardziej wprawionych: Sławkowski Szczyt lub Czerwona Ławka
✔ dla chętnych: Krywań - narodowa góra Słowacji, Rysy lub Koprowy Wierch
✔ Bystra Ławka - widokowy szlak, jeden z najatrakcyjniejszych w słowackich Tatrach
✔ nocleg w Szczyrbskim Jeziorze - dogodna lokalizacja do realizowania wypraw w dowolnie wybrane cele
✔ każdy uczestnik ma możliwość wyboru własnej trasy
Atrakcje
W sobotę rano dojeżdżamy autokarem na szlak, wcześniej będzie czas na śniadanie i przebranie się. Nocujemy w centrum Szczyrbskiego Jeziora. Daje to możliwość wykorzystania kolejki elektrycznej i zaplanowania pobytu zgodnie z własnymi, indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Nie mamy zarezerwowanych posiłków na określoną godzinę, zatem można wybrać dowolny cel w Tatrach Wysokich na Słowacji. W miejscu naszego noclegu jest aneks kuchenny, a w okolicy sklepy i restauracje.
Hrebienok (1285 m n.p.m.) jest popularnym punktem wypadowym, z którego bierze początek wiele szlaków. m.in. do Doliny Małej Zimnej Wody i na Sławkowski Szczyt. Do Hrebionka można dotrzeć ze Starego Smokowca: kolejką linową w 7 minut lub pieszo w około 45 minut. Sławkowski Szczyt (Slavkovský štít, 2452 m n.p.m.) to popularny szczyt widokowy o szerokim rozłożystym wierzchołku. Wyprawa na Sławkowski Szczyt jest długa, wyczerpująca, tylko dla osób o dobrej kondycji. Na trasie nie ma schronisk z możliwością posilenia się.
Dolina Pięciu Stawów Spiskich - trasa technicznie łatwa, długość 14 km, czas przejścia 6 godzin, po drodze schroniska Rainerowa Chatka, Chata Zamkovského i Téryho chata, gdzie można posilić się i odpocząć. Dla osób z dobrą kondycją możliwość wydłużenia wycieczki i wejście Czerwoną Ławkę (2305 m).
Pokonując szlak wzdłuż Doliny Małej Zimnej Wody trzeba wspiąć się na stromy próg lodowcowy zwany Złotymi Spadami (słow. Jazerná stena). Przez tenże próg kaskadami z wyżej położonych Pięciu Stawów Spiskich spływa potok Mała Zimna Woda, tworząc wodospad Złota Siklawa. Dolina Pięciu Stawów Spiskich stanowi górną część Doliny Małej Zimnej Wody i jest kotłem polodowcowym z pięcioma jeziorami polodowcowymi na wysokości około 2000m n.p.m: Zadni Staw Spiski, Niżny, Pośredni, Wielki i Mały. Schronisko Téry’ego (Téryho chata) to najwyżej położone (2015 m n.p.m.) schronisko całoroczne w Tatrach. Znajduje się na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Pięciu Stawów Spiskich. Nosi imię Ödöna Vilmosa Téry’ego, lekarza z Bańskiej Szczawnicy, który przyczynił się do rozwoju turystyki w Tatrach. Do Schroniska Téry’ego prowadzi szlak z Hrebienka (2h 45m). Otoczenie schroniska zachęca do wypoczynku i relaksu nad stawami. Ze schroniska można kontynuować wspinaczkę i zdobyć Lodowa Przełęcz (2372m) lub Czerwoną Ławkę (2305m).
Drugiego dnia proponujemy piękną, malowniczą i widokową trasę na Bystrą Ławkę (2300m), idąc Dolinami Furkotną i Młynicką dotrzemy do schroniska na Solisku. Tego dnia można też alternatywnie wybrać się na Rysy lub Koprowy Wierch. Trasy te są dość długie, dla osób z dobrą kondycją, które rozpoczną wędrówkę wcześnie rano.
Bystra Ławka (Bystrá lávka, ok. 2300 m) to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Wędrówka na przełęcz wymaga dobrej kondycji i przygotowania. Trasa prowadzi przez dwie piękne doliny polodowcowe: Dolinę Furkotną i Dolinę Młynicką, obok jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów, czyli Wodospadu Skok w Dolinie Młynickiej, o wysokości 25 metrów. Na odcinku przy wodospadzie znajdują się łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po gładkich i śliskich skałach. Trasę do przełęczy Bystrá lávka od wodospadu Skok pokonuje się w ciągu dwóch godzin. Podczas wspinaczki można podziwiać piękny widok na dolinę, aż do Capiego Stawu (Capie pleso) i Kolistego Stawu (Okrúhle pleso). Staw Kolisty położony jest w najwyższej części Doliny Młynickiej, czyli na wysokości 2100 m n.p.m. i nawet w połowie lipca jest nadal częściowo pokryty lodem. Nad stawami znajduje się majestatyczny Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m n.p.m.), dalej widoczny jest dwuwierzchołkowy szczyt Vysoká (2560 m n.p.m.), a po wejściu na przełęcz - wschodnia grań szczytu Krywań (2494 m n.p.m.). Zejście z przełęczy do kolejnego polodowcowego jeziora jest strome. Wyżni Wielki Furkotny Staw znajduje się na wysokości 2157 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości jeziorem polodowcowym w Tatrach Wysokich po Lodowym Stawku (Modré pleso, 2189 m n.p.m.). Na prawo od jeziora znajdują się dwa ostre szczyty: Furkot (Furkotský štít, 2405) i Ostrá s Kozí dom, które tworzą nad doliną masywną ścianę skalną nie do pokonania dla zwykłego człowieka. Pomiędzy potężnymi głazami schodzimy do kolejnego jeziora polodowcowego - Niżni Wielki Furkotny Staw i dalej pomiędzy skałami do Doliny Furkotnej. Po dwóch godzinach od przełęczy dociera się do skrzyżowania znaków niebieskich i żółtych. Żółty szlak prowadzi dalej doliną, niebieski - skręca w lewo i krótkim, łagodnym podejściem prowadzi do górnej stacji kolejki linowej w pobliżu schroniska pod Soliskiem, skąd roztacza się piękny widok na dolinę Szczyrbskiego Jeziora. Jeżeli chcielibyście odpocząć od zejścia i odciążyć kolana w drodze powrotnej, możecie skorzystać z kolejki linowej z Soliska.
Krywań (2495 m) to symbol i narodowa góra Słowacji - umieszczona w godle tego państwa, pełni taką samą rolę, jak u nas Giewont. Szlak na Krywań (3h30 min + przerwy) jest stosunkowo łatwy, bez większych utrudnień, jedynie ostatni fragment podejścia został ubezpieczony za pomocą łańcucha. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność ze względu na wyślizgane kamienie i płyty. Szlak wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, na szlaku nie ma schroniska, zatem na górskie łazikowanie zabieramy wcześniej przygotowany prowiant i napoje. Dla osób z mniejszą wprawą w górskich wędrówkach oraz w przypadku załamania pogody możliwość skrócenia trasy do około 5h bez wchodzenia na szczyt.
Plan wyjazdu
Wyjazd: 19.07.2024 piątek, godz. 23:00, Warszawa, parking dla autokarów przy Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (między Emilii Plater, a stacją Metro Centrum)
Po górach chodzimy na lekko z małym plecakiem
Dzień 1 Dolina Pięciu Stawów Spiskich i Chata Téry'ego ↔14km⏱6h↗828m↘828m: Hrebienok (1270m) - Długi Wodospad - Wodospady Zimnej Wody - Rainerowa Chatka (schronisko) - Wodospad Olbrzymi - Schronisko Zamkovskiego - Téryho chata (schronisko, 2 015m) - Dolina Pięciu Stawów Spiskich - Dolina Małej Zimnej Wody - Hrebienok
Dla osób z dobrą kondycją proponujemy trasę na Sławkowski Szczyt lub Czerwoną Ławkę.
Sławkowski Szczyt ↔12km⏱6h↗1170m↘1170m: Hrebienok (1270m) - Dolina Sławkowska - Nos (2273m) - Sławkowski Szczyt (2452m) - Hrebienok
Osoby, które wybiorą w sobotę Krywań (2495 m), Rysy (2501 m) lub Koprowy Wierch (2363 m) dowieziemy autokarem na szlak.
Dzień 2 Bystra Ławka ↔13km⏱6h↗990m↘990m: Szczyrbskie Jezioro (1342m) - Dolina Młynicka - Wodospad Skok - Pleso nad Skokom (1801m) - Capi Staw (Capie pleso, 2075m) - Bystra Ławka (Bystre Sedlo, 2314m, 3h20min) - Dolina Furkotska - Schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) - Szczyrbskie Jezioro
Powrót: 21/22.07.2024 niedziela/poniedziałek, godz. 1:30, Warszawa, parking przy Pałacu Kultury i Nauki
Lista uczestników
Mariusz Ł.
Joanna W.
Jarek G.
Jędrzej N.
Małgorzata O.
Małgorzata A.
Andrzej S.
Marzena Ł.
Patrycja G.
Aleksandra O.
Edyta F.
Tadeusz S.
Michał R.
Paweł I.
Paweł P.
Cezary S.
Ewa H.
Mirosława G.
Aldona T.
Andrzej S.
Jan S.
Michał W.
Paweł M.
Arkadiusz B.
Anna W.
Michał F.
Renata R.
Karolina S.
Dorota M.
Joanna K.
Joanna M.
Marcin O.
Marcin N.
Justyna P.
Cecylia R.
Agata B.
Zuzanna G.
Marta Sz.
Piotr Ś.
Aleksandra K.
Michał G.
Sylwia Sz.
Iwona S.
Magdalena J.
Wiesława H.
Mariusz Ch.
Renata R.
Przemysław G.
Ewa J.
Monika K.
Robert P.
Agnieszka P.
Patrycja P.
Aktualizacja: 27.06.2024
Obejrzyj fotorelacje z naszych poprzednich wyjazdów: TATRY 2023 , TATRY 2020 , TATRY 2019 , TATRY 2018