Słowacja - Tatry Wysokie 

Hrebienok, Sławkowski Szczyt, Dolina Pięciu Stawów Spiskich, Czerwona Ławka, Bystra Ławka, Krywań, Rysy, Koprowy Wierch

20-21.07.2024 

Lipiec to doskonały czas na wyprawę górską i piękne widoki w Tatrach Wysokich.

✔ 2 dni w Tatrach Wysokich na Słowacji

✔ przejazdy komfortowym autokarem

✔ Hrebienok i Dolina Pieciu Stawów Spiskich

✔ dla bardziej wprawionych: Sławkowski Szczyt lub Czerwona Ławka

✔ dla chętnych: Krywań - narodowa góra Słowacji, Rysy lub Koprowy Wierch

✔ Bystra Ławka - widokowy szlak, jeden z najatrakcyjniejszych w słowackich Tatrach

nocleg w Szczyrbskim Jeziorze - dogodna lokalizacja do realizowania wypraw w dowolnie wybrane cele

każdy uczestnik ma możliwość wyboru własnej trasy 

Atrakcje

W sobotę rano dojeżdżamy autokarem na szlak, wcześniej będzie czas na śniadanie i przebranie się. Nocujemy w centrum Szczyrbskiego Jeziora. Daje to możliwość wykorzystania kolejki elektrycznej i zaplanowania pobytu zgodnie z własnymi, indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Nie mamy zarezerwowanych posiłków na określoną godzinę, zatem można wybrać dowolny cel w Tatrach Wysokich na Słowacji. W miejscu naszego noclegu jest aneks kuchenny, a w okolicy sklepy i restauracje.

Hrebienok (1285 m n.p.m.)  jest popularnym punktem wypadowym, z którego bierze początek wiele szlaków.  m.in. do Doliny Małej Zimnej Wody i na Sławkowski Szczyt. Do Hrebionka można dotrzeć ze Starego Smokowca: kolejką linową w 7 minut lub pieszo w około 45 minut. Sławkowski Szczyt (Slavkovský štít, 2452 m n.p.m.) to popularny szczyt widokowy o szerokim rozłożystym wierzchołku. Wyprawa na Sławkowski Szczyt jest długa, wyczerpująca, tylko dla osób o dobrej kondycji. Na trasie nie ma schronisk z możliwością posilenia się. 

Dolina Pięciu Stawów Spiskich - trasa technicznie łatwa, długość 14 km, czas przejścia 6 godzin, po drodze schroniska Rainerowa Chatka, Chata Zamkovského i Téryho chata, gdzie można posilić się i odpocząć. Dla osób z dobrą kondycją możliwość wydłużenia wycieczki i wejście Czerwoną Ławkę (2305 m).   

Pokonując szlak wzdłuż Doliny Małej Zimnej Wody trzeba wspiąć się na stromy próg lodowcowy zwany Złotymi  Spadami (słow. Jazerná stena).  Przez tenże próg kaskadami z wyżej położonych Pięciu Stawów Spiskich spływa potok Mała Zimna Woda, tworząc wodospad Złota Siklawa. Dolina Pięciu Stawów Spiskich stanowi górną część Doliny Małej Zimnej Wody i jest kotłem polodowcowym z pięcioma jeziorami polodowcowymi na wysokości około 2000m n.p.m: Zadni Staw Spiski, Niżny, Pośredni, Wielki i Mały.  Schronisko Téry’ego (Téryho chata) to najwyżej położone (2015 m n.p.m.) schronisko całoroczne w Tatrach. Znajduje się na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Pięciu Stawów Spiskich. Nosi imię Ödöna Vilmosa Téry’ego, lekarza z Bańskiej Szczawnicy, który przyczynił się do rozwoju turystyki w Tatrach. Do Schroniska Téry’ego prowadzi szlak z Hrebienka (2h 45m). Otoczenie schroniska zachęca do wypoczynku i relaksu nad stawami. Ze schroniska można kontynuować wspinaczkę i zdobyć Lodowa Przełęcz (2372m) lub Czerwoną Ławkę (2305m).

Drugiego dnia proponujemy piękną, malowniczą i widokową trasę na Bystrą Ławkę (2300m), idąc Dolinami Furkotną i Młynicką dotrzemy do schroniska na Solisku. Tego dnia można też alternatywnie wybrać się na Rysy lub Koprowy Wierch. Trasy te są dość długie, dla osób z dobrą kondycją, które rozpoczną wędrówkę wcześnie rano.

Bystra Ławka (Bystrá lávka, ok. 2300 m) to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Wędrówka na przełęcz wymaga dobrej kondycji i przygotowania.  Trasa prowadzi przez dwie piękne doliny polodowcowe: Dolinę Furkotną i Dolinę Młynicką, obok jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów, czyli Wodospadu Skok w Dolinie Młynickiej, o wysokości 25 metrów. Na odcinku przy wodospadzie znajdują się łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po gładkich i śliskich skałach. Trasę do przełęczy Bystrá lávka od wodospadu Skok pokonuje się w ciągu dwóch godzin. Podczas wspinaczki można podziwiać piękny widok na dolinę, aż do Capiego Stawu (Capie pleso) i Kolistego Stawu (Okrúhle pleso). Staw Kolisty położony jest w najwyższej części Doliny Młynickiej, czyli na wysokości 2100 m n.p.m. i nawet w połowie lipca jest nadal częściowo pokryty lodem. Nad stawami znajduje się majestatyczny Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m n.p.m.), dalej widoczny jest dwuwierzchołkowy szczyt Vysoká (2560 m n.p.m.), a po wejściu na przełęcz - wschodnia grań szczytu Krywań (2494 m n.p.m.). Zejście z przełęczy do kolejnego polodowcowego jeziora  jest strome. Wyżni Wielki Furkotny Staw znajduje się na wysokości 2157 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości jeziorem polodowcowym w Tatrach Wysokich po Lodowym Stawku (Modré pleso, 2189 m n.p.m.). Na prawo od jeziora znajdują się dwa ostre szczyty: Furkot (Furkotský štít, 2405) i Ostrá s Kozí dom, które tworzą nad doliną masywną ścianę skalną nie do pokonania dla zwykłego człowieka. Pomiędzy potężnymi głazami schodzimy do kolejnego jeziora polodowcowego - Niżni Wielki Furkotny Staw i dalej pomiędzy skałami do Doliny Furkotnej. Po dwóch godzinach od przełęczy dociera się do skrzyżowania znaków niebieskich i żółtych. Żółty szlak prowadzi dalej doliną, niebieski - skręca w lewo i krótkim, łagodnym podejściem prowadzi do górnej stacji kolejki linowej w pobliżu schroniska pod Soliskiem, skąd roztacza się piękny widok na dolinę Szczyrbskiego Jeziora. Jeżeli chcielibyście odpocząć od zejścia i odciążyć kolana w drodze powrotnej, możecie skorzystać z kolejki linowej z Soliska.

Krywań (2495 m) to symbol i narodowa góra Słowacji - umieszczona w godle tego państwa, pełni taką samą rolę, jak u nas Giewont.  Szlak na Krywań (3h30 min + przerwy) jest stosunkowo łatwy, bez większych utrudnień, jedynie ostatni fragment podejścia został ubezpieczony za pomocą łańcucha. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność ze względu na wyślizgane kamienie i płyty. Szlak wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, na szlaku nie ma schroniska, zatem na górskie łazikowanie zabieramy wcześniej przygotowany prowiant i napoje. Dla osób z mniejszą wprawą w górskich wędrówkach oraz w przypadku załamania pogody możliwość skrócenia trasy do około 5h bez wchodzenia na szczyt.

Plan wyjazdu 

Wyjazd: 19.07.2024 piątek, godz. 23:00, Warszawa, parking dla autokarów przy Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (między Emilii Plater, a stacją Metro Centrum)

Po górach chodzimy na lekko z małym plecakiem

Dzień 1  Dolina Pięciu Stawów Spiskich i Chata Téry'ego ↔14km⏱6h↗828m­↘828m: Hrebienok (1270m) - Długi Wodospad - Wodospady Zimnej Wody - Rainerowa Chatka (schronisko) - Wodospad Olbrzymi - Schronisko Zamkovskiego - Téryho chata (schronisko, 2 015m) - Dolina Pięciu Stawów Spiskich - Dolina Małej Zimnej Wody - Hrebienok

Dla osób z dobrą kondycją proponujemy trasę na Sławkowski Szczyt lub Czerwoną Ławkę.

Sławkowski Szczyt ↔12km⏱6h↗1170m­↘1170m: Hrebienok (1270m) - Dolina Sławkowska - Nos (2273m) - Sławkowski Szczyt (2452m) - Hrebienok

Osoby, które wybiorą w sobotę Krywań (2495 m),  Rysy (2501 m) lub Koprowy Wierch (2363 m) dowieziemy autokarem na szlak.

Dzień 2  Bystra Ławka ↔13km⏱6h↗990m­↘990m: Szczyrbskie Jezioro (1342m) - Dolina Młynicka - Wodospad Skok - Pleso nad Skokom (1801m) - Capi Staw (Capie pleso, 2075m) - Bystra Ławka (Bystre Sedlo, 2314m, 3h20min) - Dolina Furkotska - Schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) - Szczyrbskie Jezioro

Powrót: 21/22.07.2024 niedziela/poniedziałek, godz. 1:30, Warszawa, parking przy Pałacu Kultury i Nauki 

Lista uczestników

Aktualizacja: 27.06.2024

Obejrzyj fotorelacje z naszych poprzednich wyjazdów: TATRY 2023 , TATRY 2020 , TATRY 2019 , TATRY 2018